Brüsszel. Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke tegnap a Mikuláš Dzurinda szlovák kormányfővel megtartott találkozóján megdicsérte Szlovákiát azért a haladásért, amelyet az uniós tagságra való felkészülésben ért el.
Pozsony csatlakozási esélyei jók
Günter Verheugen, Mikuláš Dzurinda és Romano ProdiTASR-felvételr Brüsszel. Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke tegnap a Mikuláš Dzurinda szlovák kormányfővel megtartott találkozóján megdicsérte Szlovákiát azért a haladásért, amelyet az uniós tagságra való felkészülésben ért el. Ugyanakkor elutasította, hogy összefüggés lenne az EU bővítése és aközött, hogy Pozsony esetleg nem kap meghívót a NATO-ba. Nemrégiben például Eduard Kukan külügyminiszter is annak az aggodalmának adott hangot, hogy ha Szlovákia a novemberi NATO-csúcson nem kap meghívót a szövetségbe, akkor az EU számára is hiteltelenné válik. Prodi most azt mondta, hogy „két különböző útról van szó, nem lehet őket összekeverni”. Günter Verheugen, az EU bővítési biztosa kijelentette: senki számára sem lehet kétséges, hogy Szlovákia az elsők között, 2004-ben az EU tagjává válhat. A kedvezménytörvény kapcsán Prodi arra biztatta Szlovákiát és Magyarországot, hogy találjanak megoldást a vitára, s szerinte a megoldásnak összhangban kell lennie a Velencei Bizottság ajánlásaival. Dzurinda szerint a jogszabálynak eddig sem területen kívüli, sem diszkriminatív hatásai nem voltak Szlovákiában, és nem áll fenn a veszély, hogy a jövőben lesznek ilyenek. A szlovák kormány mindeddig önmérsékletet tanúsított, szem előtt tartva azt is, hogy feladatai közé tartozik az ország szuverenitásának védelme. Egyidejűleg arra törekszik, hogy kiaknázza a szlovák–magyar kapcsolatokban meglévő valamennyi pozitív lehetőséget – fűzte hozzá Dzurinda. Verheugen hangsúlyozta, hogy a státustörvényt illetően a bizottság véleménye nem változott. Brüsszel kezdettől fogva arra az álláspontra helyezkedett, hogy a törvény csak abban az esetben hajtható végre, ha Magyarország és Szlovákia megállapodásra jut ennek feltételeiről. Ilyen megállapodás híján a törvény alkalmazása nem állna összhangban az uniós normákkal, és ezzel Magyarország is teljes mértékben tisztában van. Szlovákia esetében a bizottság egyelőre nem kezdeményezte annak vizsgálatát, hogy a tulajdon visszaszolgáltatására vonatkozó törvényei tartalmaznak-e diszkriminatív elemeket. A megfelelő cseh törvényekkel kapcsolatban folyik ennek tanulmányozása; Szlovákiát illetően ezt a kérdést még senki nem vetette fel – közölte a bővítési biztos. A bizottság álláspontját megerősítve Verheugen ismét hangsúlyozta, hogy mindennek semmi köze a Beneš-dekrétumokhoz. A vizsgálat jelenleg is alkalmazott törvényekre terjed ki, összhangban azzal az elvvel, hogy a tagjelölteknek teljesíteniük kell a csatlakozás követelményeit – mondta. (t, m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.