Pozsony. Juraj Liška, az SDKÚ alelnöke úgy véli, elég volt Mikuláš Dzurindából. Távoznia kell a párt éléről, mert személye miatt nem nő az SDKÚ támogatottsága, ezért Liška tisztújító közgyűlés összehívását szeretné elérni. Dzurinda szerint nem vele van baj, Liška regionális ellentétek, elsősorban a trencsénteplici ügyek miatt kezdett partizánakcióba.
Palotaforradalom az SDKÚ-ban
Liška rendkívüli tisztújító pártkongresszust akar összehívni, amihez három megye támogatását kell megszereznie. Állítása szerint kettő támogatása már biztos: a trencsénié – ahol ő a főnök – és a pozsonyié, ahol az egyik legbefolyásosabb személy Pavol Kubovič, az SDKÚ másik alelnöke, Pozsony-Ružinov korábbi polgármestere. Úgy véli, nem okoz gondot még egy megyei szervezet megnyerése. „Szerintem a pártban sok olyan ember van, aki vállalhatná az elnöki posztot” – mondta Liška. Dzurinda felelőtlennek nevezte Liškát, mert meggyengítené a pártot a rendkívüli kongresszus, hiszen még nem ismertek a lehetséges elnökjelöltek. Ő a választások előtt egy évvel, vagyis 2009-ben tartana tisztújítást.
Grigorij Mesežnikov politológus szerint a pártban vannak elnökaspiránsok, csak még nem léptek porondra. „Mindenképpen meg kell említeni Iveta Radičovát, akit az emberek az egyik legmegbízhatóbb politikusnak tartanak – véli az IVO társadalomkutató intézet igazgatója. – Ivan Mikloš is közéjük tartozik, és nem szabad megfeledkezni Eduard Kukanról sem, aki korábban a DÚ elnöke volt. Ők azonban egyelőre nem szálltak ringbe.” Mesežnikov úgy véli, Liška fellépésének súlya van, de a párton belüli hatalmi harc nem kezdődött meg. „De nem lehet kizárni azt sem, hogy Liška megszólalása mögött valóban regionális konfliktusok állnak, ahogyan azt Dzurinda állítja – véli a politológus. – Szerintem még nincs hatalmi harc, de nem kizárt, hogy ebből a helyzetből alakul ki.” Öllös László politológus szerint Dzurinda már megérett a leváltásra. „A 2006-os parlamenti választások után kellett volna lemondania, ebben az esetben számolhatott volna valamilyen jelentős brüsszeli pozícióval, ahonnan később akár a szlovák politikába is visszatérhetett volna” – véli Öllös.
Liška és a pártvezetés közti konfliktust jelzi az is, hogy Stanislav Janiš frakcióvezető nem igazolta hiányzását a parlament januári ülésszakán. Liška a három hetes ülés utolsó napjairól hiányzott, külföldön üdült. Ezért pénzbírságra számíthat, akár egyhavi fizetését is megvonhatják tőle. (lpj, s, ak)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.