Orvoshiány lesz a kiskórházakb

Pozsony. Még mindig bizonytalan a regionális kiskórházak sorsa, az Általános Egészségbiztosító (VšZP) a korábbi ígéretek ellenére sem fejezte be a tárgyalásokat a második félévre szóló szerződésekről. Az egész éves szerződéssel rendelkező regionális intézmények sincsenek túl jó helyzetben, a pénzügyi lehetőségeik minimális béremelést sem tesznek lehetővé. Ez oda vezethet, hogy egyre több orvos távozik külföldre, vagy a jobban fizető egyetemi kórházakba.

A szakszervezet szerint az állam, a VšZP egyetlen tulajdonosaként, diszkriminálja a kisebb kórházakat, sokkal rosszabb feltételeket biztosít számukra, mint az egyetemi kórházak számára. „Tiltakozásra készülünk, az is lehet, hogy Brüsszelben, mert az állami kórházak kedvezőbb elbírálásban részesülnek” – mondta lapunknak Anton Szalay, az Egészségügyi Dolgozók Szakszervezetének elnöke. Legalább 10 százalékos béremelést kérnek, mert ekkora volt februárban az egyetemi kórházakban. „Az anyagi helyzetünk nem tesz lehetővé bér?emelést” – mondta lapunknak Horváth Zoltán, a dunaszerdahelyi kórház igazgatója. Hasonló állásponton van Marián Petko, a Szlovákiai Kórházak Szövetségének elnöke is. „A VšZP a kisebb kórházak számára átlagosan 5 százalékkal fizet többet, de sok kórház ugyanannyi pénzt kap, mint tavaly, így nem lehet bért emelni” – mondta lapunknak Petko. A VšZP idei bevételei mintegy 13 százalékkal magasabbak a tavalyinál, a plusz nagy részét az egyetemi kórházak – elsősorban a pozsonyi, besztercebányai, kassai és a zsolnai – kapják. A szövetség még a VšZP írásos álláspontját várja követeléseire, és a jövő héten dönt a további lépésekről. Petko szerint a pénzhiány, a bérek befagyasztása az orvosok elvándorlását eredményezi. „Legalább 16-20 orvost kellene felvennünk, hogy a munkatörvénykönyv minden előírását be tudjuk tartani – mondta Horváth. – A betegellátás azonban nincs veszélyben.” Az orvosokat és nővéreket már nem csak a külföldi állás, hanem az egyetemi kórházak is vonzzák, melyek több fizetést adnak.

A dunaszerdahelyi kórháznál – mellyel jövő márciusig érvényes szerződést kötött a VšZP – rosszabb helyzetben van az ipolysági, melynek csak június végéig van szerződése. Gál Milán ipolysági kórházigazgató szerint a tárgyalások még csak most kezdődtek. „Egyelőre nem tudok semmilyen konkrétumról beszámolni” – mondta lapunknak. Márciusban a kórház igazolta, hogy teljesítik az egészségügyi személyzettel szem?beni követelményeket, a biztosítóval konkrét tárgyalásra nem került sor. A fizetéseket ők sem tudják emelni, az első félévre kapott csökkentett volumenű megrendelés ezt nem teszi lehetővé. Mintegy 30 kiskórház van az ipolyságihoz hasonló bizonytalan helyzetben, az sem kizárt, hogy a második félévre egyáltalán nem kapnak megrendelést a VšZP-től. Ez a megszűnésüket jelentené, illetve teljes szerkezetváltást kellene végrehajtaniuk, azaz hagyományos kórházi kezelést nem végeznének.

A VšZP korábbi igazgatója, Anton Kováčik februárban még március közepére ígérte a tárgyalások lezárulását, ezt megerősítette Zuzana Zvolenská, aki február végén került az intézmény élére. Petra Balážová szóvivő tájékoztatása szerint a tárgyalások jelenleg is folynak, a biztosító jövő héten ad bővebb tájékoztatást.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?