Olcsóbb, ha gyorsabb

Pozsony. A nyugdíjreform első lépéseként a kormány ősszel jóváhagyta a nők és férfiak nyugdíjkorhatárának egységesítését.

Az elfogadott tervezet szerint 2003 és 2018 között a nőké is fokozatosan elérné a hatvan évet; korcsoportonként évente általában 4-9 hónappal tolódna ki. A 2002-es év az utolsó, amikor még mindenki a régi rendszer szerint mehet nyugdíjba. Közben kiegyenlítődne a nők nyugdíjkorhatára közti eltérés is, mivel ma az öt- és többgyermekes anyák még 53 éves korban, a gyermektelenek pedig 57 éves korban vonulhatnak nyugalomba. A folyamat 2018-ban fejeződne be, amikor az elfogadott tervezet szerint már minden nő leghamarabb 60 éves korában mehet nyugdíjba. Az átmeneti állapot az 1946 és 1958 között született nőket érinti, számukra fokozatosan növekszik majd a kötelezően munkában eltöltött idő, egyrészt a születési év, másrészt a gyermekek száma alapján. Sokan azonban túlságosan gyorsnak tartják ezt az átmenetet, és előnyben részesítenék a szociális ügyi minisztérium által elkészített alternatív tervezetet, mely szerint az átmeneti időszak meghosszabbodna, és a folyamat csak 2027-ben fejeződne be. Kisebb lenne az átmeneti időben a nyugdíjkorhatár éves emelése – általában 2-5 hónap –, ami a kormány által elfogadott tervezet ellenzői szerint csökkentené a szociális feszültséget.

Az egyén számára kedvezőbb, második alternatíva elfogadása érdekében szervezett aláírásgyűjtést a Szlovákiai Nők Uniója. A szervezet képviselői a petíciót és az öszszegyűlt 50 ezer aláírást csütörtökön adták át a Peter Magvaši munka-, szociális és családügyi miniszternek.

Michal Sabo, a minisztérium főosztályvezetője szerint a reform mindenképpen szükséges, és minél előbb lezajlik, annál kevesebbe kerül az adófizetőknek. Mivel azonban a lakosság nagy része ellenzi a gyorsabb verziót, elképzelhető, hogy a kormánydöntés módosítására is sor kerül. Sárközy Klára, a parlament szociális bizottságának a tagja (MKP) szerint a nyugdíjreformot mielőbb végre kell hajtani és a lehető leggyorsabban, mivel csak ezáltal érhető el, hogy a nyugdíjak reálértéke emelkedjen. A képviselőnő a Szlovákiai Nők Uniójának, illetve a szervezet vezetőjének, Irena Belohorskának, a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom képviselőjének populista akcióját látja az aláírásgyűjtés mögött, amivel a mozgalom támogatottságát szeretné növelni. Sárközy Klára véleményét erősítette meg Andrea Kadnárová, a Szociális Biztosító szóvivője is, aki szerint mindenképpen a gyorsabb variáns a jobb, de a biztosító még azt is lassúnak tartja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?