Pozsony. Februárra zsebbe kerülhetnek az első magyarigazolványok, jelentette ki tegnap Németh Zsolt, cáfolva a magyarországi sajtóban tegnap megjelent hírt, mely szerint a törvény ugyan életbe lép január 1-jén, a kedvezmények azonban csak áprilistól igényelhetők.
Németh: meg fogunk, mert meg akarunk egyezni
Kifelé a homályból. Jaroslav Chlebo szerint Szlovákia pontos képet kapott Németh Zsolttól (baloldalt), mi a magyar státustörvény célja. Arra a kérdésre, hogy elfogadhatóbbá vált-e a jogszabály, Chlebo kijelentette: neki most csak arra van jogosítványa, hogy meghallgassa a magyar érveket. „Egyébként sosem ez volt a kérdés, hanem az, hogy az elfogadhatóságot milyen módon sikerül elérni” – tette hozzá. Somogyi Tibor felvételeA magyar külügyminisztériumi államtitkár szlovák kollégájával, Jaroslav Chlebóval folytatott egyeztetést követően elmondta: a végrehajtó rendeleteknek januárra, a státustörvény hatálybalépésének időpontjára meg kell születniük. „Olyan szellemben tárgyaltunk, ahogy azt Mikuláš Dzurinda nemrég a pozsonyi törvényhozásban jellemezte. Vagyis meg fogunk, mert meg akarunk egyezni” – jegyezte meg. Közölte, hogy a magyar kormány várhatóan a hét végén elfogadja a rendelettervezeteket, melyekben már tükröződik a velencei bizottság álláspontja. A testület kérésére reagálva a nemzetiség igazolását a magyar konzuli szervek végzik, a kisebbségi szövetségek és a civil szervezetek pedig azokban a kérdésekben adnak információt, amelyekről nem rendelkezik dokumentummal a határon túli magyar. A magyarigazolvánnyal kapcsolatban a bizottság azt javasolta, hogy az a jogosultságot, ne pedig a nemzetiséget igazolja. A magyar fél a velencei bizottság kérésére pontos kritériumokat állapított meg a jogosultság elnyerésére. Az kaphat igazolványt, aki magyarnak vallja magát, és megfelel a következő négy feltétel egyikének: beszél magyarul, tagja valamelyik kisebbségi szervezetnek, az egyház magyarként tartja nyilván vagy az állami nyilvántartásban magyarul szerepel. Arra a kérdésre, hogy az igénylők közvetlenül a magyar konzulátushoz nyújthatják-e be kérvényeiket, Németh Zsolt elmondta: ez a kisebbségi magyar polgár szuverén döntésétől függ. Ha megvannak a megfelelő dokumentumai, akkor fordulhat közvetlenül a konzulátushoz; ha nincsenek, akkor a civil szerveződéseket keresheti meg. Tekintettel arra, hogy szlovákiai jogi személyről van szó, meg kell tartani a szlovák adatvédelmi törvény előírásait. A kedvezmények rendszerét úgy építik ki, hogy az előnyökből az igazolvány tulajdonosának családtagjai is részesüljenek.
A tegnapi egyeztetésen Pozsony megbizonyosodott arról, hogy Magyarországnak nem áll érdekében megsérteni Szlovákia szuverenitását, és együttműködik partnereivel annak érdekében, hogy a státustörvény Magyarország területén kívüli hatásköreit kizárják. A felek megegyeztek abban, hogy jogi szakértőkből álló államközi bizottságot hoznak létre, amely a vitás kérdéseket vizsgálja meg a nemzetközi jog szemszögéből is, és a konzultációkat tovább folytatják. Németh szerint a további egyeztetéseknek nem lesz késleltető hatása a törvény hatályba lépésére. (szm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.