Módosítani kell a státustörvényt?

Budapest/Bukarest. Adrian Nastase román miniszterelnök és Martonyi János magyar külügyminiszter is úgy nyilatkozott, hogy a Velencei Bizottság pénteki jelentése igazolta kormányuk álláspontját a státustörvénnyel kapcsolatban.

Budapest/Bukarest. Adrian Nastase román miniszterelnök és Martonyi János magyar külügyminiszter is úgy nyilatkozott, hogy a Velencei Bizottság pénteki jelentése igazolta kormányuk álláspontját a státustörvénnyel kapcsolatban. A román kormányfő szerint a magyar törvényt lényegesen módosítani kell ahhoz, hogy az Európa Tanács jogászokból álló testületének értelmezése szerint megfeleljen az európai normáknak. A bizottság javaslatainak legfontosabb elemei között említette Nastase, hogy egy állam semmiféle hivatalos vagy félhivatalos funkcióval nem bízhat meg egy másik államban jogi személyként bejegyzett nem kormányzati szervezetet. A román miniszterelnök szerint ezért módosítani kell a státustörvény azon rendelkezését, amely szerint a magyar állam által felhatalmazott szervezetek fognak ajánlást megfogalmazni a szomszédos ország állampolgárainak etnikai hovatartozásáról.

A fontos elemek közé sorolta azt a megfogalmazást, hogy azok az igazolványok, amelyeket az anyaország ad ki más államokban élő kisebbségek tagjainak, nem utalhat az igazolvány tulajdonosának nemzetiségére, csak arra, hogy bizonyos kedvezményekre jogosult az oktatás és a kultúra területén. ĺgy az igazolvány nem hozhat létre politikai kapcsolatot a tulajdonos és az anyaország között. Nastase szerint ennek megfelelően módosítani kell a magyar igazolványok kiadásának előírásait. A román miniszterelnök szerint nagyon fontos az a megállapítás, hogy egy más ország állampolgárainak csak az oktatás és a kultúra területén lehet kedvezményeket nyújtani. Ez – mint mondta – kizárja bármiféle diszkrimináció lehetőségét, a pozitív diszkriminációt pedig ésszerű, igazolható keretek közé szorítja. Nastase szerint a státustörvény nem vonatkozhat kizárólag a szomszédos országokban élő magyarokra.

Martonyi János hangsúlyozta, hogy a velencei bizottság jelentése kimondja, az anyaországoknak joguk van olyan törvényeket hozni, amelyekben kedvezményeket biztosítanak a határaikon túl élő nemzeti kisebbségeiknek. A magyar külügyminiszter hozzátette, a jelentés szerint be kell tartani a létező szerződéseket, és tiszteletben kell tartani a területi szuverenitást, valamint az emberi jogokat, de ezt Magyarország sohasem vitatta. Elmondta, a végrehajtási rendeletek elkészítésénél a magyar kormány figyelembe fogja venni a bizottság jelentését.

Markó Béla, a Románia Magyarok Demokratikus Szövetségének (RMDSZ) elnöke megerősítette, hogy az RMDSZ álláspontja továbbra is az: Romániában a szövetség apparátusának kell összegyűjtenie az igényeket, s ezt egy védnöki testületnek kell felügyelnie.

A vajdasági Ideiglenes Magyar Nemzeti Tanács (IMNT) felkért 18 ismert vajdasági személyt, hogy alakítsák meg a státustörvény által előírt ajánló szervezetet. Józsa László, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke elmondta, a megalakuló szervezetnek össze kell hívnia alakuló ülését, meg kell fogalmaznia alapító okiratát, s a hatályos jogszabályok szerint polgári egyesületként be kell jegyeztetnie magát. (k, m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?