Pozsony. Egy közelmúltban napvilágot látott információ szerint az egészségügyben évente 12 milliárd korona hála- és kenőpénz kerül a fehér köpenyek zsebeibe, ami azt jelenti, hogy átlagosan minden Szlovákiai állampolgár mintegy 2222 koronával „gazdagítja” adómentesen az egészségügyet.
Milliárdos hálapénzek
Pozsony. Egy közelmúltban napvilágot látott információ szerint az egészségügyben évente 12 milliárd korona hála- és kenőpénz kerül a fehér köpenyek zsebeibe, ami azt jelenti, hogy átlagosan minden Szlovákiai állampolgár mintegy 2222 koronával „gazdagítja” adómentesen az egészségügyet.
Az információt a M.E.S.A. 10 elemzője, Peter Pažitný és Rudolf Zajac, az ANO független szakértője tette közzé, akik ezt a véleményüket több felmérés és tanulmány végeredményének összegzéseképpen alakították ki. Pažitný szerint a kórházakban átlag 3600 korona nagyságáig hálálkodnak a betegek. A skála nagyon széles, ötszáz koronától (fogászati kezelés) egészen 100 ezer koronáig (elhelyezés egyes klinikákon) terjedhet. Ezek csak becsült összegek, pontos adatokkal senki sem rendelkezik. Azonban különbséget kell tenni a pénzes borítékok közt; a hálapénzt például egy műtét után adja a beteg, a kenőpénzt pedig azért, hogy egyáltalán felvegyék a kórházba – ez már korrupciónak számít. „A korrupciót csak az egészségügyi reformmal lehet megszüntetni, az ágazatra jellemző korrupciós közeget kell felszámolni” – mondta lapunknak Pažitný.
Emília Sičáková, a Transparency International Slovensko (TIS) elnöke elmondta, hogy a Világbankkal közösen széles körű közvélemény-kutatást végeztek, melyből kiderült, hogy Szlovákia lakossága szerint a korrupció mértéke az egészségügyben a legmagasabb. Ez az a terület, ahol a többivel ellentétben az utóbbi években sem csökkent mértéke, amit alátámaszt a Statisztikai Hivatal tanulmánya is. A lakosok azonban csak az orvos és páciens közötti korrupciót érzékelik, ami Sičáková szerint csak az egyik szelete az egészségügyben folyó megvesztegetésnek. Habár az említett 12 milliárd koronát ő is reálisnak tartja, szerinte ez az összeg nem egy az egyben az orvostársadalmat gazdagítja, jut belőle a különböző szintű állami hivatalnokoknak is. Az utóbbi időben egyre nehezebb elhelyezkedniük a frissen végzett orvosoknak, s ez szintén a korrupció egyik melegágya. A kórházak személyzeti politikája teljesen ellenőrizhetetlen, egy-egy kórházi helyért gyakran ezreket fizetnek a kezdő orvosok. A korrupció másik melegágyát a kórházak által hirdetett közbeszerzési pályázatok jelentik, amikor az egyes gyógyászati eszközöket gyártó cégek fizetnek borítékban a megrendelésekért. Végül a legnagyobb „üzlet” korrupciós szempontból a gyógyszerpolitika, amit Sičáková szerint 12 milliárdos tendernek is hívnak a bennfentesek. Az, hogy mely gyógyszerek kerülnek fel a gyógyszerjegyzékre, nagyrészt a gyógyszergyártó cégek lobbijának eredménye. Itt is hatalmas szerep jut a jó helyre küldött tömött borítékoknak.
Pásztor László, a Magánorvosok Szövetségének elnöke úgy véli, a 12 milliárd jelentősen eltúlzott összeg. Habár ő sem tagadja a korrupció létét az egészségügyben, ennek az összegnek a megjelentetését – mely az egészségügy éves állami költségvetésének egyötöde – időzített politikai húzásnak tartja. Szerinte ez azt szolgálja, a képviselőknek legyen indokuk arra, hogy ne emeljék az állami költségvetésből az egészségügyre jutó rész nagyságát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.