Bonn. Máris áttörést hozott az Afganisztán-konferencia első napja: a résztvevők tegnap este megegyezést értek el a háborúktól és belviszályoktól gyötört ázsiai ország belpolitikai kibontakozásának menetrendjét illetően.
Menetrendegyezség
Az ENSZ védnöksége alatt a Bonn melletti Petersbergen (Péter-hegyen) zajló megbeszélésen a négy küldöttség megállapodott az átmeneti kormány létrehozásának időrendjéről. Ahmed Fauszi ENSZ-szóvivő közlése szerint a következő három, de legföljebb hat hónap alatt ideiglenes közigazgatást kapna Afganisztán, majd ezt követően, várhatóan még 2002 tavaszán, öszszehívnák a Loja Dzsirgát, a nagy nemzetgyűlést. Ennek volna a feladata, hogy előkészítse az ideiglenes nemzeti kormány megalakítását, amely a terv szerint két évig volna hivatalban. A felszólalásokból kiviláglott az a szándék, hogy a különböző nemzeti és vallási csoportokat képviselő delegációk át akarják hidalni nézeteltéréseiket és a múltban elkövetett hibákat. Fölmerült, hogy az 1973-ban elűzött egykori király, Záhir Sah lehetne az átmeneti közigazgatás feje. (A 87 éves egykori uralkodó Rómában él száműzetésben.)
Berlini megfigyelők a tegnapi gyors siker ellenére felhívják a figyelmet arra, hogy az értekezlet napirendjén még számos vitatott kérdés szerepel. Ezek közé tartozik az, hogy melyik csoportnak milyen szerepe, mekkora súlya legyen a majdani ideiglenes kormányban. A viszály almájának szerepét játszhatja a békefenntartó csapatok jelenléte is. A legerősebb frakciónak számító – s az elmúlt tíz napban a tálibok fölött fényes katonai diadalt arató – Északi Szövetség ugyanis mereven ellenzi külföldi katonák állomásoztatását Afganisztán földjén. További hírek a 6. oldalon. (m, ú)
Nem tudtak dariul
Petersberg. A hatalmas, 10 méter átmérőjű kerekasztalnál Joschka Fischer német külügyminiszter üdvözölte a résztvevőket, majd Junusz Kanuni, az Északi Szövetség delegációjának vezetője dari nyelven kezdett beszélni, de ebből tolmácsolás híján senki nem értett semmit. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.