Pozsony. Megérkezett Pozsonyba a magyar Külügyminisztérium válasza a kedvezménytörvénnyel kapcsolatos szlovák kifogásokat tartalmazó jegyzékre. Lapunknak bizalmas forrásból sikerült megszereznie a kilencoldalas, angol nyelvű választ.
Már megjött a válasz
A Velencei Bizottság jelentésére hivatkozva a magyar külügy rámutat: a módosított törvény csak kulturális és oktatási támogatásokról rendelkezik; a magyar kultúra külföldön történő elősegítését célzó lépésekhez pedig az uniós jogászok testülete szerint sem szükséges a másik ország beleegyezése. Az egyik szlovák kifogás szerint helytelen lenne, ha a magyar fél külföldön hozna létre a magyarigazolványok kiadásába bevonható közhasznú szervezeteket. A magyar válasz szerint e szervezetek nem szükségszerűen a törvény rendelkezéseit végrehajtandó jöttek létre, a múltban is létezhettek, mindössze alapító levelüknek kell tartalmaznia olyan utalást, hogy tevékenységükkel a kedvezménytörvényből adódó feladatokat is elláthassanak. A válaszadók biztosítják Pozsonyt, hogy az említett szervezetek az adott országok törvényeivel összhangban működnek. Arra a felvetésre, hogy a magyarigazolványnak nem szabad összetéveszthetőnek lennie a személyazonossági igazolvánnyal vagy az útlevéllel, a magyar külügy azt válaszolta, hogy a Velencei Bizottság nem sorolta fel tételesen, mit tartalmazhat a kedvezmények igénybe vételére jogosító okirat. A módosított törvény értelmében a magyarigazolványban szerepel, hogy tulajdonosát nem jogosítja föl határátlépésre. A válasz szerint a Velencei Bizottság állásfoglalásának tükrében nem jogos az a szlovák követelmény, hogy az igazolványt csak Magyarországon lehessen használni. A nem magyar származású hozzátartozók ne kaphassanak magyar hozzátartozói igazolványt – kéri Pozsony. A magyar válasz – és a módosított jogszabály – szerint ezekre a személyekre csak akkor vonatkozhat a kedvezménytörvény, ha nemzetközi szerződés nem rendelkezik másként. Pozsony szerint a pénzhozzájárulás csak a magyar nyelven oktató intézményeknek lehetne fizetendő, nem pedig személyeknek. A magyar válasz szerint a Velencei Bizottság ezt nem szabta feltételül. A testület csak arra figyelmeztetett, hogy ez a kedvezménytörvényben említett gyakorlat különleges esetben diszkriminációt szülhet. „Az utazási hozzájárulás csak akkor nyújtható, ha az utazás kimondottan kulturális célzatú” – volt a következő szlovák kifogás. A kedvezménytörvény 3. cikkelyében ez már szerepel.
Pozsony azt is kérte, hogy a külföldön működő szervezetek csak akkor kapjanak hozzájárulást Magyarországtól, „ha elősegítik a kölcsönös egyetértést saját államuk törvényeivel összhangban”. A törvény egyik célja – áll a válaszban –, hogy elősegítse a Magyarországgal szomszédos országokkal való együttműködés szorosabbra fűzését. Hangsúlyozottan szerepel, hogy egyetlen külföldi szervezet sem kaphat hozzájárulást, ha valamilyen módon nem járul hozzá az említett célhoz. „Csak akkor kapjanak hozzájárulást a diákok, ha tanulmányaik a magyar nyelvvel és kultúrával hozhatók összefüggésbe, a diákok nemzetiségére való tekintet nélkül.” – A módosítási javaslatban ez már szerepel. (jéel, szge)
Verheugen a kedvezménytörvényről
Brüsszel/Budapest. Günter Verheugen bővítési biztos tegnap aggodalmának adott hangot, amiért Szlovákia és Magyarország még mindig nem állapodott meg a kedvezménytörvénnyel kapcsolatos nézeteltérések rendezéséről. Verheugen az EU és Szlovákia parlamenti bizottságának ülésén felszólította a feleket, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a megoldás érdekében. Mint mondta, a kedvezménytörvénynek összhangban kell lennie az európai normákkal, a végrehajtását pedig egyeztetni kell a szomszédos államokkal. A jövőre nézve óvott az egyoldalú politikai döntésektől. Pavol Hrušovský szlovák házelnök a Szili Katalinnal, a magyar Országgyűlés elnökével folytatott tegnapi tárgyalásán megerősítette Pozsony elutasító álláspontját . (s, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.