Nyitra. A Strasbourgi Emberjogi Bírósághoz fordult Malina Hedvig a szlovák hatóságok embertelen és megalázó bánásmódja miatt.
Malina Hedvig beperelte a szlovák államot
„Védencem nem élhetett törvény adta jogával, hogy a rendőrség kivizsgálja ügyét, a bíróság pedig megbüntesse támadóit. Ezért az állam a felelős, mert hiába garantálja törvényekkel az erőszakos cselekmények büntethetőségét, ha nem tesz meg mindent, hogy az esetet kivizsgálják. Védencem nem élhetett az Európai Emberjogi Egyezményben lefektetett jogával, amely garantálja az embertelen és megalázó bánásmóddal szembeni védelmet, és nem volt lehetősége jogorvoslatra sem, ezért döntöttünk úgy, hogy az igazság kiderítését gátoló államhatalom ellen emelünk panaszt” – mondta lapunknak Malina Hedvig ügyvédje. Roman Kvasnica 48 oldalas beadványban fogalmazta meg kifogásait a hatóságok eljárása ellen, a panaszt november 22-én nyújtotta be Strasbourgba.
A strasbourgi beadvánnyal kapcsolatban nem akart nyilatkozni a főügyészség. Kérdésünkre az intézmény sajtóosztályán azt a választ kaptuk, a Malina-ügy felülvizsgálatának lezárásáig Dobroslav Trnka főügyész teljes hírzárlatot rendelt el, és Roman Kvasnica lépéseit sem kívánja kommentálni. (bec)
Sosem folyt valódi vizsgálat
„Szlovákiában bejártunk minden instanciát, hiába. A Nyitrai Kerületi Ügyészség máig nem döntött a júniusi panaszunkról, melyben a járási ügyészség eljárását kifogásoltuk. Nincs döntés arról a beadványról sem, amelyet június 14-én nyújtottunk be az ügyészségre, miután az alkotmánybíróság azt visszaadta. Az alkotmánybíróság döntésétől számítva fél évünk volt, hogy az emberjogi bírósághoz forduljunk. Egyértelmű, hogy a nyitrai nyomozó 2006. szeptember 11-én megsértette védencem igazságos és emberséges eljáráshoz való jogát, amikor törvénytelen módon szerzett és szakmai szempontból nem megfelelő bizonyítékok alapján lezárta a vizsgálatot. Sőt ma már azt is tudjuk, sosem folyt vizsgálat, a rendőrség kezdettől arra összpontosított, hogy megkérdőjelezze Malina Hedvig szavahihetőségét. A jogsértések sora folytatódott azzal, hogy a nyitrai ügyészség 2006. október 18-án anélkül utasította el a vizsgálat lezárása elleni panaszát, hogy megválaszolta volna érveinket, ezért Strasbourgban az ügyészség eljárása ellen is panaszt tettünk.” (vm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.