Pozsony. Az írek ma népszavazáson döntik el, jóváhagyják-e az Európai Unió bővítését is lehetővé tevő nizzai szerződést. A hat éve Szlovákiában élő ír Eoin McDonnell szerint főleg azért kétséges a referendum kimenetele, mivel az írek nagyon féltik országuk katonai semlegességét.
ĺrország főként semlegességét félti
Pozsony. Az írek ma népszavazáson döntik el, jóváhagyják-e az Európai Unió bővítését is lehetővé tevő nizzai szerződést. A hat éve Szlovákiában élő ír Eoin McDonnell szerint főleg azért kétséges a referendum kimenetele, mivel az írek nagyon féltik országuk katonai semlegességét. A nizzai szerződés ugyanis a közös európai hadtest felállítását is tartalmazza, amelyben az íreknek is szerepet kellene vállalniuk, ez a legfőbb oka idegenkedésüknek. „A semlegesség szinte szent ügy az írek szemében” – mondja McDonnell, aki egy nyelviskolát vezet Pozsonyban. Szerinte emellett sokan azért is nemmel fognak szavazni az immár második népszavazáson, mert attól tartanak, az EU bővítésével ĺrországnak kevesebb jutna az uniós mezőgazdasági pénzforrásokból. Úgy gondolja, ha alacsony lesz a részvétel, főleg azok járulnak majd az urnákhoz, akik meg akarják vétózni a nizzai szerződést, azonban ő sem tartja demokratikusnak, hogy már másodszor kell ugyanarról szavazni. „A kormánynak nem tetszett az előző válasz, ezért másodszor is felteszi ugyanazt a kérdést. Ez is joggal dühíti az íreket” – tolmácsolja a hazai hangulatot, s hozzáteszi, szerinte kevés ír tudatosítja a negatív válasz lehetséges következményeit. „Úgy gondolom, az írek többsége bővítéspárti. Egyetértenek az új tagok felvételével, de nem bármi áron. Akik nemmel szavaznak, abban bíznak, hogy a kudarcot valló nizzai helyébe egy másik szerződés lép. A csatlakozásra váró országoknak azonban ez mindenképpen késedelmet jelent”. McDonnell beismeri, ha csak ĺrország sorsát tartaná szem előtt, valószínűleg ő is a nizzai szerződés ellen szavazna. Mivel azonban Szlovákiában él, átérzi, ĺrország nemzetközi megítélésén sokat rontana, ha a választók nemmel szavaznának. „Az írek nem is tudatosítják, mennyire ártanának országuknak. Ha tehát szavaznék, én bizonyosan az uniós bővítés mellett tenném le a voksom”. A felvilágosító kampányának köszönhetően viszont egyre többen értik meg, mit veszíthet az ország a bővítés megvétózásával. „Például potenciális partnereket. Szlovákia jó példa erre. A két ország hasonló nagyságú, tapasztalataim szerint az emberek itt is, ott is ugyanúgy élvezik az életet, hasonló még a jobbközép politikai vezetés is. Ezért az EU-ban nagyon jól együtt tudna működni Dublin és Pozsony” – véli McDonnell.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2016. 10.26.
Őrizetben az afgán „Mona Lisa”
2012. 12.01.
Most elmarad a durva gázáremelés
2011. 12.12.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.