Pozsony. Bár a parlament külügyi bizottsága azt ajánlotta a törvényhozásnak, hogy csak a magyar– szlovák különnyilatkozat aláírása után foglalkozzon a kedvezménytörvény miatt megfogalmazott nyilatkozatával, a plénum döntése alapján február ötödikén mindenképpen megvitatják a kérdést.
Körtánc két nyilatkozat körül
Öthetes parlamenti szünet után ült össze a törvényhozás, amit megelőzött a külügyi bizottság zárt ajtók mögötti tanácskozása, melyen Jaroslav Chlebo államtitkár számolt be a státustörvény folyományaként kialakult szlovák–magyar egyeztetésekről. Duka Zólyomi Árpád, a Magyar Koalíció Pártja képviselője, a bizottság tagja csalódását fejezte ki. „Ködösítő sumákolás” – fogalmazott lapunknak Chlebo beszámolójáról. Pozsony és Budapest politikai nyilatkozatot készít elő, mondta Duka Zólyomi. A kedvezménytörvény témakörét a két ország közötti alapszerződés kereteibe szeretnék beágyazni, s majd a két ország közötti vegyes bizottságra hárul a feladat, hogy konkretizálja a részleteket. Pozsony követeléseinek alapja, hogy kiiktassák a törvényből „területen kívüli hatályát”. A szlovák külügy tegnap levélben küldte el javaslatait Budapestre. Chlebo továbbra is a Magyarország által juttatandó oktatási támogatást tartotta a leginkább kifogásolt pontnak, de szó esett a magyarigazolványok kiadásának problémájáról is. Duka Zólyomi felvetésére, hogy a szlovákigazolványt is hasonló módon veszik át a külföldi szlovákok, Chlebo csak annyit mondott, hogy ez végül is nem alapvető kérdés. A bizottság tagjai azt javasolták a parlamentnek, hogy csak a szlovák–magyar különnyilatkozat aláírása után vitassa meg a külügyi bizottság nyilatkozatát, de ezt, és Bárdos Gyula MKP-frakcióvezető javaslatát, hogy egyáltalán ne tárgyaljanak a nyilatkozattervezetről, a programpontok megszavazásánál a képviselők elvetették, így február ötödikén vitatják meg. Duka Zólyomi lapunknak elmondta, addig valószínűleg nem sikerül aláírnia a két országnak a deklarációt. Peter Weiss, a bizottság elnöke ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy valószínűleg a jövő héten írják alá a nyilatkozatot. A külügyi bizottság szövegtervezete egyébként alapvető ellenvetéseket fogalmaz meg a kedvezménytörvény területen kívüli hatálya és diszkriminációs jellege, valamint rosszallását fejezi ki Magyarország egyoldalú lépései miatt, amelyeket a kedvezménytörvény elfogadásakor tett.
Az 54. ülés programjának megszavazásánál A. Nagy László (MKP) – sikertelenül – megpróbálta elérni, hogy a parlament ne foglalkozzon azzal a törvényjavaslattal, amely éppen a státustörvény miatt megakadályozná Szlovákia bárminemű diszkriminációját. Ugyancsak elvetették a honatyák Rastislav Šepták (PSNS) kezdeményezését is, hogy Szlovákia mondja fel a magyar–szlovák alapszerződést – csupán nyolcan támogatták a javaslatot.
Egyelőre nem foglalkozik a szlovák parlament mandátumvizsgáló bizottsága a szélsőséges Szlovák Nemzeti Párt (SNS) javaslatával, amely azt követeli, Duray Miklós, az MKP ügyvezető alelnöke mondjon le képviselői mandátumáról. A bizottság megvárja az eset jogi elemzését, s csak azután dönt a kérdésben. Anna Malíková pártja szerint Duray megsértette az alkotmányt és a képviselői esküt, mert magyarigazolványt kért, és június 19-én a szlovák parlament ülése helyett a budapesti Országgyűlésben részt vett a kedvezménytörvény elfogadásán. (mert, s, t)
Új és fegyelmezetlen képviselők
Tegnap hat új, illetve régi-új képviselő ült a parlamenti padsorokba. Az építésügyi minisztérium lemondott államtitkára Roman Šipoš (SDĽ) és Brigita Schmögnerová (SDĽ) volt pénzügyminiszter tért vissza. A Schmögnerová bizottsági tagságáról zajló szavazást csak szavazatszámlálók segítségével sikerült megejteni, mert az ellenzéki képviselők nem vettek részt a voksoláson. Gabriel Karlín, Bartolomej Bak, Vladimír Pavelka (mindannyian HZDS) és Marcela Pčolinská (KDH) három megválasztott megyei elnök és az elhunyt Dušan Slobodník képviselői helyére ült. Mivel a képviselők különösen fegyelmezetlenek voltak, és nem tartózkodtak a teremben, Pavol Hrušovský alelnök kora este berekesztette az ülést, amely reggel folytatódik. (ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.