Pozsony. Koalíciós feszültséget okozott az egészségbiztosítókról szóló törvény, melyet már tegnap el kellett volna fogadni. Az egészségügyi minisztérium nem ért egyet Milan Urbáni (HZDS) javaslatával, aki jóval enyhébben szabályozná az egészségbiztosítók nyereségének felhasználását.
Kormánypárti veszekedés a nyereség felett
Tegnap délután Vladimír Mečiar még optimista volt. „Mindenben megegyeztünk, csak egyes képviselőkhöz még nem jutott el az információ” – jelentette ki a HZDS elnöke. Este 5 előtt azonban kiderült, hogy hozzá nem jutott el minden információ: a három koalíciós frakció megegyezése alapján Jana Laššáková (Smer) kérte, hogy halasszák mára a szavazást. Nem világos azonban, hogy a tárgyalásokra mikor kerül sor. Katarína Kližanová Rýsová szerint tegnap nem egyeztetett a három párt elnöke, és nem tudott arról sem, hogy mára összehívták volna a Koalíciós Tanácsot. Rafael Rafaj (SNS) azonban úgy nyilatkozott, hogy a szavazás előtt, melyre várhatóan 11 órakor kerül sor, tárgyalni fognak.
Az ellenzéki pártok szerint a koalíció újabb piszkos üzletre készül, Vladimír Mečiar ismét megzsarolta Robert Ficót. „Nemcsak a koalíciós pártok közt van ellentét, a törésvonal a frakciókon belül húzódik – tájékoztatta lapunkat Bastrnák Tibor (MKP) parlamenti képviselő. – A vitában sokszor egy pártba tartozók is ellentétes állásponton voltak.” Szerinte a koalíciós pártok gátlástalanul üzletelnek az emberek egészségével. „Úgy vélem, már megegyeztek, csak az áron veszekednek.” Hasonlóan vélekedik Mikuláš Dzurinda, az SDKÚ elnöke is. „Szavazás csak akkor lesz, ha ez a piszkos üzlet megköttetett – jelentette ki Dzurinda. – Vladimír Mečiar úgy viselkedik, mint egy pénzbehajtó.”
Urbáni mellett Anton Bobrík (Smer) és Bastrnák Tibor is javaslatot nyújtott be. Bobrík javaslata még szigorúbb, mint az eredeti kormánytervezet. Bastrnák azt kezdeményezte, hogy a biztosítók működési költségeire fordítható összeg szabályozása ne változzon, és ne szabják meg, hogy a nyereséget melyik évben kell visszaforgatni az egészségügybe. „Ezzel lehetővé válna, hogy a biztosítók tartalékolják a nyereségüket szegényebb időszakokra” – magyarázta lapunknak a képviselő. (lpj, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.