Kisközség kevés pénzből

Pozsony. Hátrányos lesz a városok és falvak számára a pénzügyi decentralizáció, ha a jelenlegi formájában valósul meg, állítja a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS). A legnagyobb vesztesek várhatóan a legkisebb 1000, 2000 lakosúnál kisebb községek lesznek, de csökkenhet a bevételük a nagyvárosoknak is.

A ZMOS további hárommilliárd koronát kér a településeknek, melyet az oktatási intézmények és a gondozói szolgálat működtetésére fordítanának. Ennek érdekében tárgyalásokat folytatnak a pénzügyminisztériummal, és bíznak a parlamenti pártok támogatásában is, a pénzügyi decentralizációt megvalósító törvények tárgyalását ugyanis ősszel folytatja a törvényhozás. „Szinte valamennyi párt parlamenti frakciója támogatja javaslatainkat, a velük folytatott tárgyalásokon jelezték, hogy ha a kormány nem veszi figyelembe javaslatainkat, veszélybe kerülhet a jogszabályok elfogadása” – mondta Michal Sýkora, a ZMOS elnöke. Tárgyalnak a pénzügyminisztériummal is, szeretnék elérni, hogy az új rendszer a települések többsége számára kedvező változást hozzon. A pénzügyminisztérium szóvivője szerint az önkormányzatoknak nemcsak a hatásköröket kell átvenniük, hanem a közpénzek hatékony kezelésével együtt járó felelősséget is. „Már ma is rendelkeznek az önkormányzatok azokkal az eszközökkel, amelyekkel biztosítani tudják a szükséges pénzeszközöket” – mondta lapunknak Peter Papánek. A decentralizáció fő célja az egységes, stabil és objektív szabályrendszer kialakítása, állítja Papánek. A pénzügyminisztérium nem zárkózik el a tárgyalások elől, igyekeznek közös álláspontra jutni az önkormányzatok képviselőivel a pénzügyi decentralizációt megvalósító törvényeket illetően. A ZMOS szerint Ivan Mikloš pénzügyminiszter elismerte, hogy a közoktatás jövő éves költségvetése alacsonyabb a szükségesnél. Az alapszámok módosításáról augusztusi első ülésén tárgyal a kormány.

Az önkormányzatok számára a legnagyobb problémát az oktatási intézmények finanszírozása jelenti. „Az állami támogatás – ami még nem érkezett meg teljes egészében a számlánkra – az idei évben október-novemberig lesz elegendő” – mondta lapunknak Domsitz Károly, Somorja polgármestere, aki azonban bízik benne, hogy a város jövő éves költségvetése magasabb lesz az ideinél. Ógyallán az oktatásügyi intézmények fenntartására már idén is kevesebb pénzt kaptak, mint tavaly. „Az év végéig 1,7 millió korona hiányzik, idén közel 2,5 millióval kevesebbet kaptunk mint tavaly, ha ez jövőre újra csökken, akkor még nehezebb helyzetbe kerülünk” – mondta lapunknak Basternák László, a város polgármestere.” (lpj)

Mire számíthatnak egyes városok 2005-ben?

Település 2004 2005 Különbség

Pozsony 2 902,8 2 663,7 -239,1

Kassa 1 223,8 1 106,3 -117,5

Nagyszombat 246,6 318,2 +71,6

Nagykürtös 56,9 54,6 -2,4

Az adatok millió koronában a ZMOS számításai alapján

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?