Kisebb fogyasztás

Pozsony. A tavalyi év azonos időszakához képest 2004 első öt hónapjában mintegy 14 százalékkal visszaesett a gyógyszerpiac forgalma, és több mint 16 százalékkal kevesebb gyógyszer fogyott, állítja a Szlovákiai Gyógyszergyártók Szövetsége (SAFS).

A megtakarítások nagyrészt a tavaly bevezetett intézkedések, a receptért fizetett 20 koronák, valamint az új gyógyszerárképzés következménye, véli Soňa Strachotová, a SAFS ügyvezető igazgatója. „Tavaly lassult a gyógyszerkiadások emelkedésének üteme, ám idén már abszolút számokban is csökkent a gyógyszerre fordított összeg – állítja a szervezet adataira hivatkozva Strachotová.

– Az egészségügyi minisztérium nyomására több gyártó árai mérséklésére kényszerült.” Nálunk a gyógyszerárak 30 százalékkal alacsonyabbak az európai árszintnél. Az egy főre jutó gyógyszerkiadás 2003-ban 91 amerikai dollárnak megfelelő összeg volt, ami a legalacsonyabb a visegrádi országokban. Csehországban 103, Magyarországon 144 dollárnyi gyógyszer jut egy lakosra, az európai átlag 269 dollár.

Egyes betegeknek azonban még így is drágák a készítmények, a betegek jogvédő szervezetének felmérése szerint az emberek 10,5 százaléka nem váltja ki gyógyszerét, ha a hozzáfizetés összege túl magas, 15,5 százalékuk pedig az orvosa tudta nélkül csökkenti előírt napi adagját. Az egészségügyi minisztérium szerint azonban minden betegségre létezik ingyenes készítmény, az orvos köteles felhívni erre a figyelmet. „Évente még mindig több tonna feleslegesen felírt gyógyszert dobnak ki a betegek, például az antibiotikumokra a lakosság 30 százaléka rezisztens, ami a túlzott gyógyszerfogyasztás következménye” – állítja Mário Mikloši, a minisztérium szóvivője.

A gyártók már nem látnak lehetőséget az árak további csökkentésére, azt állítják, már most is épp csak a befektetés térül meg. Ez oda vezethet, hogy csökken az újonnan kifejlesztett készítmények száma, mivel egy új gyógyszer piacra dobása átlagosan 800 millió dollárba kerül. A SAFS tart attól, hogy egyes gyógyszerforgalmazók kihasználhatják a viszonylagosan alacsony szlovákiai árakat, és külföldön, drágábban értékesíthetik az itt megvásárolt készítményeket, ami gyógyszerhiányhoz vezethet. Az egészségügyi tárca viszont nem tart ettől. „Több európai országban is hasonló árúak, sőt akár olcsóbbak a gyógyszerek. Persze előfordult például, hogy Angliába exportálták az olcsó görög gyógyszert, az ilyen eseteket nehéz kivédeni” – véli Mikloši. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?