Kevesebb magyar gyereket adnak szlovák iskolába

Pozsony. Bár jó pár hét hátra van még a beiratkozási időszak kezdetéig, már most megjósolható, hogy nem lesz több magyar elsős, mint az elmúlt esztendőkben.
Szlovákiában az állami Oktatási Információs és Prognosztikai Intézet adatai szerint az 2006/07-es tanévben 252 magyar tannyelvű alapiskolában 31 678 diák tanult.

Pozsony. Bár jó pár hét hátra van még a beiratkozási időszak kezdetéig, már most megjósolható, hogy nem lesz több magyar elsős, mint az elmúlt esztendőkben.

Szlovákiában az állami Oktatási Információs és Prognosztikai Intézet adatai szerint az 2006/07-es tanévben 252 magyar tannyelvű alapiskolában 31 678 diák tanult. A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége adatai szerint összesen 33 964 iskolás ült a magyar alapiskolák padsoraiban – ez az országos arány 6,7 %-a. Ez első látásra kevésnek tűnik, ám hozzá kell tenni, hogy korábban sem érte el soha a magyar iskolások aránya a szlovákiai magyarság országos számarányát (jelenleg 9,7%). Egyrészt a magyarság kisebb népszaporulati mutatói, másrészt az objektív vagy szubjektív okok miatt szlovák iskolába íratott magyar nebulók nem kis száma miatt. Ez utóbbi arány a Pedagógusszövetség adatai szerint 1992-ben még 25,3%-os volt, ám 15 esztendővel később (az éppen aktuális tanévben) már csak a magyar gyerekek 17%-a jár szlovák iskolába. Az okokat vizsgálva a kedvezőbb politikai légkör – melynek köszönhetően a civil szféra is nagyobb arányban kapcsolódhatott be a szülők meggyőzésébe – és az asszimiláció első hullámának lezajlása mellett az is segíthetett az arány javulásában, hogy több déli járásban is magyar iskolába adták gyermekeiket a roma lakosok.

„A magyar nemzetiséget vállalók közül a Tőketerebesi, a Nagykürtösi, a Szenci és a Nyitrai járásban választják legnagyobb arányban a szlovák iskolát, míg a nemzetiségükhöz leginkább ragaszkodók a Rimaszombati és a Nagyrőcei járásban élnek” – áll a Pedagógusszövetség egyik friss elemzésében.

És miért adja szlovák iskolába gyermekét a magyar szülő? „Az okok alapvetően nem változtak, még mindig a régi, jól ismert varázsigével, a „jobb érvényesüléssel” indokolják a szlovák iskola választását, bár szerintem ez nagyrészt mondvacsinált indok” – nyilatkozta lapunknak Lampl Zsuzsanna szociológus. Az, hogy folytatódik-e a következő tanévben is a javuló tendencia, a jövő év elején kezdődő beiratkozásokon dől el el. (msz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?