Pozsony. Egy év múlva, 2009 tavaszán két választás is lesz Szlovákiában: ekkor szavazunk az új köztársasági elnök személyéről, s ekkor dől el az is, kik lesznek a következő öt évben az ország európai parlamenti képviselői. A pártok várhatóan az ősz folyamán állítják össze a jelöltlistájukat, a helyezkedés már megkezdődött.
Két választás lesz jövő tavasszal
Az MKP-nak jelenleg két képviselője van Strasbourgban, Bauer Edit és Duka Zólyomi Árpád. Berényi József, az MKP elnökhelyettese lapunknak azt mondta, a jelöltállítás kérdése még nem időszerű. „Előreláthatólag ősszel döntünk” – árulta el. Arról sem akart beszélni, jómaga fontolgatja-e, hogy újra elindul az EP-választáson. 2004-ben az MKP listáján a 2. helyen szerepelt, ám Duka Zólyomi nevét többen karikázták, így övé lett a strasbourgi poszt. Értesüléseink szerint az MKP jelenlegi képviselői közül senki sem szándékozik elcserélni a pozsonyi parlamentet a strasbourgira, lehetséges jelöltekként a párt által korábban delegált nagykövetek merültek fel. 2004-ben Csáky Pál akkori miniszterelnök-helyettes is szeretett volna elindulni az EP-választáson, ám a pártvezetés ehhez az idehaza betöltött magas hivatala miatt nem járult hozzá. Bauer Edit, a párt EP-képviselője szerint az lenne az ideális, ha az MKP-ból egy jelenlegi és egy új képviselő szerezne stras?bourgi mandátumot. „Így az új kollégát be tudnánk vezetni az EP munkájába” – véli Bauer. Nem zárta ki, hogy elindulna a jövőre esedékes választásokon, bár a munka fárasztó. „Már a rengeteg utazás is sok fáradtsággal jár, nem beszélve a plenáris ülésekről és a szakmai konferenciákról – mondta lapunknak. Úgy véli, az MKP 2 helyet szerezhet jövőre is, ha megfelelő lesz a választói részvétel, annak ellenére is, hogy a Lisszaboni Szerződés Szlovákia számára eggyel csökkentette – 14-ről 13-ra – a képviselői helyek számát.
A KDH elégedett jelenlegi három EP-képviselőjével, legalábbis Július Brocka alelnök szerint. „Még nem tárgyaltunk arról, hogy kik kerülhetnének a listára” – mondta lapunknak a KDH alelnöke. – Ez a téma várhatóan a nyár végén lesz aktuális.”
Monika Beňová, a Smer képviselője azt mondja, még nem döntött, hogy vállalná-e a megbízatást újabb 5 évre. „Ez attól is függ majd, hogy a pártom hogyan fog értékelni, hiszen ez is befolyásolja majd a jelöltségemet” – véli a képviselő, aki egyébként elégedett az EP-ben végzett munkával.
A voksok elosztását befolyásolhatja az is, hogy talán egyszerre lesz lebonyolítva a köztársaságielnök-választás és az európai parlamenti választás. Ez adminisztratív és költséghatékonysági szempontból is indokolt, ám a magyar szavazatok szempontjából inkább hátrányosnak mutatkozik. Az elnökválasztáson ugyanis magas részvételre lehet számítani, mivel Ivan Gašparovič és Iveta Radičová személyében két erős jelölt áll majd egymással szemben. A magas részvétel azonban azt is jelenti, hogy a magyar szavazatok aránya alacsonyabb lesz, ami kedvezőtlenül érinti a magyar EP-képviselőjelölteket. Azzal is számolni kell, hogy a 2004-hez képest jócskán megerősödött SNS is beszáll a küzdelembe, s bizonyára el is visz 1–2 helyet. Ezért, hacsak nem lesz rendkívül magas a magyar választók részvétele, elképzelhető, hogy az MKP-nak 2009-től csak egy képviselője lesz az Európai Parlamentben. (czk, lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.