Kárpát-medencei televíziós hírhálózat létesül

Budapest/Pozsony. Az Illyés Közalapítvány Kuratóriuma döntése értelmében egy egységes, korszerű, egymással kompatibilis műszaki eszközökkel rendelkező, kárpát-medencei hírhálózat létesül; ennek részeként Pozsonyban élő közvetítésre alkalmas stúdió, Füleken és Szepsiben pedig tudósítói poszt jön létre.

Budapest/Pozsony. Az Illyés Közalapítvány Kuratóriuma döntése értelmében egy egységes, korszerű, egymással kompatibilis műszaki eszközökkel rendelkező, kárpát-medencei hírhálózat létesül; ennek részeként Pozsonyban élő közvetítésre alkalmas stúdió, Füleken és Szepsiben pedig tudósítói poszt jön létre. Már alakulóban van az a felvidéki polgári társulás, melynek tulajdonába kerülnek a közalapítvány „Televízió határok nélkül – 2001” elnevezésű médiapályázata keretében a szlovákiai pályázóknak megítélt stúdiótechnikai eszközök.

„Egy felvidéki társadalmi szervezetet jelöltünk ki ezen eszközök tulajdonosául, csak az volt kérdéses, hogy egy meglévő polgári, egyházi vagy egy teljesen új szervezetre ruházzuk-e a tulajdonjogot. A döntés értelmében egy új polgári társulás alakul, melyben alapító tagként minden eszközhasználó – a szepsi Bódva-Völgyi Stúdió, a pozsonyi Focus TV és Madách Egyesület, illetve a füleki P-Digital Stúdió – képviselteti magát” – tájékoztatta lapunkat Veress László, a kuratórium budapesti irodaigazgatója. A közeljövőben az alapítvány stúdiónak alkalmas ingatlant is szeretne vásárolni, mely szintén az újonnan alakult szervezet tulajdonát képezi majd. Ezenkívül a stúdiót optikai kábellel szeretnék összekötni Budapesttel, ám a Szlovák Posta Pozsonyból a határig havonta 6,5 millió forint használati díjat kér, ezért a MATÁV keresi az alternatív lehetőségeket. Veress László bízik benne: hamarosan bejegyzik a társulást, hiszen december közepén-január elején szeretnék Magyarországról kiszállítani az eszközöket, melyek egy része már magyarországi vámszabad területen van. Az irodaigazgató nem akart találgatásokba bocsátkozni, vajon ki lesz a pozsonyi stúdió vezetője. A polgári társulás bejegyzése után javaslatot tesz a szakmai stúdió vezetői posztjára. „Véleményezni fogjuk a jelöltek pályázatát, ám szigorúan szakmai kérdésről van szó. A Duna TV és a Magyar Televízió műszaki szakértőitől és szerkesztőitől kérünk majd szakmai segítséget. Mindenkinek érdeke, hogy olyan személy irányítsa a stúdiót és olyanok dolgozzanak együtt, akik együtt is tudnak dolgozni, hiszen az egész rendszer a két magyarországi közszolgálati televízió megrendelésein alapul” – tette hozzá Veress.

„Most szerveződik az említett polgári társulás, az eszközhasználókat már megszólították. Szeretnénk, ha Pro Media lenne a neve, de erre még a belügyminisztériumnak is rá kell bólintania” – tájékoztatta az Új Szót Horváth Gabriella, a Magyar Televízió szlovákiai tudósítója. A társulás a szükséges infrastruktúra megteremtésével szeretné könnyíteni a szlovákiai magyar televíziós újságírók munkáját, hogy több, színvonalasabb anyagot készíthessenek és alaposabban tájékoztathassanak a felvidéki magyarokról – nemcsak politikáról, hanem kulturális, társadalmi eseményekről is. „Ezeknek az újságíróknak az lesz a céljuk, hogy a magyar televízió újonnan indult műsorain keresztül is az eddiginél nagyobb mértékben tájékoztassanak a felvidéki magyarok életéről” – tette hozzá Horváth Gabriella.

Hogy ki milyen mértékben, hányszor használhatja majd a stúdióeszközöket, arról a stúdió vezetősége hivatott dönteni. December 12-én a kuratórium aláír valamennyi határon túli partnerével, illetve a televíziók elnökeivel egy együttműködési keretmegállapodást, mely szabályozza a kialakulóban levő kárpát-medencei, közszolgálati, magyar televíziós együttműködés alapelveit. A megállapodást megrendelőként a két közszolgálati tévé, szolgáltatóként a határon túli partnerek – stúdiók, tudósítói posztok, az összes eszközhasználó –, támogatóként pedig az Illyés Közalapítvány köti. Az eszköztulajdonos és

-használó közötti viszonyokat az érintettek külön megállapodásokban szabályozzák, amit az Illyés Közalapítvány megpróbál majd kárpát-medencei szinten egyeztetni, hogy a szabályozás az egyes régiókban egységes legyen. „Egyébként a státustörvényben is megfogalmazódik: a magyarországi közszolgálati hírközlő szerveknek feladata a határon túli ügyek kezelése, és egy erre szakosodott közhasznú társaság fogja ezt – feltehetően költségvetési pénzekből is – segíteni” – emlékeztetett Veress, aki szerint január-februárban a stúdió már működik, s ezt a tévénézők is érzékelik majd. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?