Jövőre többlettámogatást kapnak a kisiskolák

Pozsony. Jövőre mintegy hét-nyolc százalékkal nő az iskolák diákonkénti normatív támogatása. A fejkvóta pontos összege csak a jövő évi költségvetés-tervezet elfogadása után lesz ismert. A kormány által tegnap elfogadott rendelet értelmében január elsejétől az alapiskolákat a jelenlegi három helyett csak egy, a középiskolákat pedig hét kategóriába sorolják majd. A gyakorlati felkészítést szolgáló képzési központok külön besorolást kapnak.

„A fejkvóta összege persze továbbra is a költségvetés függvényében alakul, várhatóan azonban hét-nyolc százalékkal lesz magasabb az ideinél” – közölte Martin Fronc oktatásügyi miniszter. Az alapiskolák esetében bevezetendő egységes normarendszerben a diáklétszám továbbra is megszabja majd a támogatás mértékét, azonban kisebb lesz a tanulói létszám alapján kiszámolt fejkvóták közti különbség. A 250-nél alacsonyabb diáklétszámú alapiskolák kiegészítő támogatáshoz juthatnak. A többletjuttatás mértékét egyébként a tanulók száma határozza majd meg. 150-es diáklétszámig 1,495, 250-es tanulói létszám felett pedig 1,0 lesz a szorzószám, mely alapján megállapítják a fejkvóta nagyságát.

Az új támogatási rendszerben a kereskedelmi akadémiákat már nem a szakközépiskolák közé sorolják be, hanem a gimnáziumokhoz. Ez utóbbit főként a két intézménytípus pedagógusai bérköltségének hasonló mértéke indokolja. Az intézkedésre azért is szükség van, mert a kereskedelmi akadémiákon folyó képzés kevésbé költségigényes, mint a szakközépiskolákban. Eltérő besorolásba kerülnek januártól a szakmunkásképzők attól függően, hogy folytatnak-e gyakorlati képzést is, vagy csak kizárólag elméleti oktatást. A jövő évtől nem képeznek önálló kategóriát a speciális alap- és középiskolák, mivel finanszírozásukat az oktatási tárca különálló rendeletekkel szabályozná. Ettől függetlenül a fejkvóta mértéke a speciális oktatási intézmények esetében is magasabb lesz. Velük azonos elbírálás alá kerülnek a kormánydöntés értelmében a tehetségfelkaroló és-gondozó intézmények. Utóbbiak diákonkénti támogatása is kedvezőbb lesz a jelenleginél. A speciális óvodák diákonkénti támogatása 2,5-ször lesz magasabb a hagyományos óvodákénál. Emelkedik a pedagógusok továbbképzésére szánt tétel is, mégpedig a bérre szánt fejkvóta fél százalékával. Ez diákonként mintegy 85 koronát jelent.

A vonatkozó rendelet módosítását a hatályos fejkvótarendszer hiányosságai és a helyi adóbevételek elosztásáról szóló jogszabály életbe lépése indokolták. Az utóbbival összefüggésben változik az eredeti önkormányzati hatáskörben működtetett művészeti alapiskolák és más oktatási intézmények finanszírozása is. 2005 januárjától ugyanis már nem a költségvetésből, hanem a helyi adóbevételekből támogatják a felsorolt intézménytípusokat. (s, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?