Idén is a fagy szüreteli a barackfákat

Pozsony. A hideg, szokatlanul télies időjárás aggodalommal tölti el a gyümölcstermesztőket, de a tavasziakat már elvető agrártermelők sem lehetnek teljesen nyugodtak.

Pozsony. A hideg, szokatlanul télies időjárás aggodalommal tölti el a gyümölcstermesztőket, de a tavasziakat már elvető agrártermelők sem lehetnek teljesen nyugodtak. A hó, erős szél és az éjszakai mínuszok nemcsak a kajszit és az őszibarackot károsítják, jobb esetben csak tizedelik, az időjárás károsítja a már elvetett repcét, s az épp csírázó félben lévő cukorrépát is.

Termelői visszajelzések alapján úgy tűnik, hogy Dél-Szlovákiában, ahol már virágban vagy virágkezdeményben voltak a sárga- és az őszibarackfák, a termés szinte teljesen elfagyott (a barackok 50-60, a korai almafajták pedig 30-40 százalékra károsodtak). Ugyanakkor Valter Heck, a Gyümölcstermesztők Szlovákiai Uniójának első embere arra emlékeztet, hogy bimbós állapotban a fák a mínusz 4–5 fokot is kibírják.

Almási Rudolf, a vásárúti szövetkezet gyümölcsésze is abban bízik, hogy talán a későbbi rügyeken, amelyek még nem fordultak virágba, terem legalább mutatóba barack. A térség gyümölcsöseiben ugyanis már harmadik egymást követő évben a fagy szüretel. Hasonló aggodalmainak adott hangot Anton Mášik, a feketenyéki Agrofruct Kft. igazgatója is. Ugyanakkor az északibb fekvésű gyümölcsösök gazdái még bizakodnak, hiszen ott a fák még nem indultak fejlődésnek. Éppen a szinte minden évben tragikusnak is mondható tavaszi fagyok miatt és a fagykárbiztosítás lehetősége híján (a szlovákiai piacon működő biztosítók nem akarnak ezzel a területtel foglalkozni) a szlovákiai gyümölcstermesztők egyre nagyobb mértékben fordulnak el a kajszitól és a korai őszibaracktól – erősítette meg értesülésünket Valter Heck. Szavai szerint a termelők úgy vélik: nem gazdaságos kajszit termeszteni, ha csak 10 évenként egyszer terem.

Bár a hózápor láttán általában csak a gyümölcsösökben keletkező károkra gondolunk, Anton Mášik arra figyelmeztet, hogy a mostani időjárás a tavasziaknak sem használ. Szavait Patasi Ilona, a dunaszerdahelyi Regionális Agrárkamara igazgatója is alátámasztja, aki szerint elsősorban a repce és a cukorrépa károsodhat. A régió termelőit már amúgy is sújtja az időjárás: a 3705 hektár őszi repcéből 2100 hektárt ki kell szántaniuk, csak ez közel 32 millió koronás többletköltséget jelent. Aggódnak a cukorrépa miatt is, amelynek vetésével már csaknem mindenütt végeztek. Aggodalmukat fokozza, hogy a télies tavasz a meteorológusok előrejelzése szerint péntekig is eltart. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?