Prága. Tegnap reggel óta a NATO-csúcs lázában ég a cseh főváros. A nap folyamán közel félszáz különgép landolt a Ruzyněi repülőtéren: 46 ország legfelsőbb vezetői érkeztek Prágába, hogy ma és holnap részt vegyenek a NATO történelminek nevezett tanácskozásán. Ma reggel tíz óra előtt várható a hivatalos bejelentés, hogy a szövetség meghívja tagjai közé Bulgáriát, Észtországot, Lettországot, Litvániát, Szlovákiát, Szlovéniát és Romániát.
Hét ország történelmi esélye
Az amerikai elnök a NATO-csúcs előtt egynapos hivatalos látogatást tett Csehországban. Kiderült, hogy a Bush házaspár végül is az USA prágai nagykövetének villájában szállt meg. Bushék ugyanis Stapletonékkal rokonok, így a nagy kérdés, hol is hajtja álomra fejét az USA első embere, megoldódott.
Tegnap Szaddám volt a téma
Tegnap George Bush és a cseh vezetők tárgyalásai álltak a figyelem középpontjában, a központi téma az iraki kérdés volt. Bush, miután találkozott Václav Havel cseh államfővel, megerősítette: az Egyesült Államok eltökélt szándéka, hogy akár békés úton, akár erőszakkal, de mindenképpen lefegyverzi Irakot. „Ha a kollektív akarat erős lesz, akkor békés úton is lefegyverezhetjük Irakot. De ha békés úton nem fog menni, akkor katonai koalíciót hozunk létre az erőszakos lefegyverzés érdekében. Ehhez a koalícióhoz mindenki önként csatlakozhat” – jelentette ki az amerikai elnök. Megjegyezte: az ENSZ eddig 16-szor mondta ki, hogy Iraknak meg kell semmisítenie fegyvereit. „Szaddám mindannyiszor azt mondta: jól van, de a határozatot egyszer sem teljesítette. Most a béke nevében le lesz fegyverezve” – szögezte le, s jelezte, hogy az iraki probléma a NATO-csúcstalálkozón is téma lesz. Később George Robertson, a NATO főtitkára úgy pontosította Bush kijelentését, hogy a kérdést a szervezet 19 tagországának képviselői a mai munkaebéd keretében vitatják meg. Havel is nyilvánvalónak nevezte, hogy az iraki kérdést a NATO-csúcstalálkozón meg kell vitatni. Szerinte a vita eredményének a záródokumentumban is tükröződnie kellene. Vladimir Špidla cseh miniszterelnök pedig arról biztosította az amerikai államfőt, hogy Prága támogatni fogja az Irak-ellenes katonai akciót, ha Bagdad nem teljesíti az ENSZ határozatát. A kérdésről a délelőtt folyamán a két ország külügyminisztere, Cyril Svoboda és Colin Powell is megbeszélést folytatott. Bush tegnapi sajtóértekezletén a NATO átalakulásával kapcsolatban leszögezte: a csúcs egyik legfőbb témája a NATO átalakítása abban az irányban, hogy megfeleljen a kor követelményeinek és kihívásainak. Felhívta a figyelmet arra, hogy az átalakítás nem könnyű feladat. „Ma nem Oroszország az ellenség. Az ellenség a nemzetközi terrorizmus, amely ellensége a szabadságnak, a szabad társadalmaknak” – hangsúlyozta. Bush ugyanakkor kijelentette: üdvözli a NATO újabb bővítését, s meggyőződése, hogy az új tagok erősíteni fogják a szervezetet.
Megszüntetnék a NATO-t
Tegnap délután az Óvárosi téren többezres baloldali NATO-ellenes tüntetés volt, amelyet a cseh kommunista párt rendezett. Miroslav Grebníček pártelnök a nagygyűlésen hangsúlyozta: a kommunisták a közös összeurópai védelmi- és biztonságpolitika hívei, s úgy vélik, hogy ennek érdekében a NATO-t is fel kellene oszlatni. A kommunisták akciója után kezdődött az anarchisták NATO-ellenes tüntetése, mégpedig a prágai Reprezentációs Ház előtt, ahol a NATO-csúcstalálkozón résztvevő országok külügyminiszterei és belügyminiszterei vacsoráztak. Az anarchisták legfőbb követelése: élelmiszert a népnek a fegyverek helyett, mert csak ez oldhatja meg az emberiség gondjait.
A NATO-csúcs hivatalosan az esti órákban a Hradzsinban kezdődött, ahol Václav Havel díszvacsorát adott. Szlovákia és Magyarország legfelsőbb képviselői is jelen voltak. A vacsora előtt Jacques Chirak francia elnök a nemzetközi közösség nevében köszönetet mondott a világpolitikától rövidesen búcsúzó Havelnek azért, amit a világ békéjéért és a nemzetközi problémák megoldásáért tett. Havel elnöki mandátuma február elején jár le, s a hatályos törvények szerint már nem választható újra. Bush újságíróknak nyilatkozva a világpolitikában játszott szerepéért történelmi személyiségnek nevezte a cseh államfőt.
Különleges parancsnokság
Prága. Vladimír Špidla cseh kormányfő tegnap érdekes javaslatot tett az amerikai elnöknek. Felajánlotta, hogy cseh területen hozzák létre a NATO különleges erőinek parancsnokságát. Az elképzelés szerint ez a parancsnokság irányítaná a szövetség biológiai, valamint vegyvédelmi alakulatainak tevékenységét. Bush méltatta azt, ahogyan Csehország a NATO-erők fejlesztéséhez viszonyul. (t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.