Pozsony. Nincs jelentős színvonalbeli különbség a szlovák és a magyar iskolák, illetve az állami, egyházi és magániskolák színvonala között – derült ki az országos próbaérettségi felmérésen.
Helytálltak a magyar diákok
Pozsony. Nincs jelentős színvonalbeli különbség a szlovák és a magyar iskolák, illetve az állami, egyházi és magániskolák színvonala között – derült ki az országos próbaérettségi felmérésen.– Különbség konkrét iskolák, nem pedig iskolatípusok, intézménycsoportok között van – hangsúlyozta Vladimír Burian, a Monitor elnevezésű próbaérettségit megvalósító EXAM cég igazgatója. A 2004-től érvénybe lépő új érettségi rendszer központi feladatsorait eddig háromszor tesztelték. Erre a mostani tanévben is sor kerül, hogy 2004-ben zavartalan legyen az áttérés. Tavaly felmerült a gyanú, hogy néhány iskolában kiszivárogtak a felmérő kérdései, és a diákok néhány feladatot ismertek. A kételyek eloszlatása érdekében fokozták a biztonsági intézkedéseket. A feladatsorokat ezentúl külön futár viszi az iskolákba egy speciális borítékban, melyen mindenféle manipuláció azonnal meglátszik, és a teszteket az intézmények csak 24 órával a vizsga előtt kapják meg. A válaszokat számítógép segítségével, a szubjektivitás teljes kizárásával ellenőrzik.
Burian elmondása szerint a magyar iskolák viszonylag jól szerepeltek. „Szlovák nyelvből két feladatsor készült: egy a szlovák gimnáziumoknak, egy a szlovák szakközépiskoláknak. A magyar tanulók az utóbbit oldották meg, és a szlovák diákokhoz képest kicsit gyengébbnek bizonyultak, de a hat százaléknyi különbség elhanyagolható. Idén már a magyar iskolák tananyagából összeállított teszteket kapnak. Magyar nyelvből jól szerepeltek. A gimnazisták a matematikateszteket a szlovákokhoz hasonlóan, a tanonc- és szakközépiskolások viszont a szlovákoknál sokkal jobban oldották meg. Angol és német nyelvből hasonló eredményeket értek el” – részletezte az Új Szónak Burian.
Viszont a Monitor 2001 egyik sokkoló eredménye, hogy a diákok nem érték el a tanáraik által feltételezett szintet. A feladatlapok előzetes áttanulmányozása alapján ugyanis a tanárok megjelöltek egy minimális teljesítményhatárt, mely alatt az érettségit nem ismernék el. Legtöbb helyen a tanulók 38–50, néhol 75 százaléka sem érte el ezt a határt. „A tanároknak fogalmuk sincs a gyerekek tudásszintjéről, és nem tudatosítják, hogy a letanított tananyag még nem megtanított ismeret” – mutatott rá az igazgató. Tavaly a Monitorba 378 iskola (184 gimnázium, 144 szakközép-, 50 tanonciskola) kapcsolódott be. Öszszesen 63 246 tesztet, 60 ezer tanulói, 1832 tanári kérdőívet értékeltek ki. Az idén körülbelül ötszáz iskolában mintegy 25 ezer feladatlapot osztanak szét. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.