Belgrád. Százharminc ember – 78 civil és 52 rendőr – sebesült meg a csütörtök esti belgrádi zavargásokban. Találtak egy elszenesedett holttestet is az amerikai nagykövetség épületében, azonosítása még folyamatban van. Észak-Koszovóban tegnap is voltak összecsapások, Moszkva felvetette a katonai megoldás lehetőségét.
Fosztogatással gyászolták Koszovót
Hetek kellenek ahhoz, hogy Belgrád kiheverje a pusztítást, s visszanyerje régi arculatát – mondta a szerb főváros egyik vezetője, elkeseredetten bírálva azokat a kormányon és ellenzékben lévő politikusokat, akik hozzájárultak az indulatok elszabadulásához. A közművek, s általában a város normális napi működéséért felelős, hivatalosan városmenedzsernek nevezett Bojan Sztanojevics szerint óriási károk keletkeztek, s hogy ezek pénzben mit jelentenek, arról csak a jövő hét elején lesznek valamelyest megbízható adatok. „Gyakorlattá vált, hogy akár az állami érdekek védelméről van szó, akár sporteseményről, Belgrádban törnek-zúznak, s mindig ugyanazok a csoportok. Sajnos, ahhoz, ami most történt, jóváhagyását adta néhány miniszter és több ellenzéki politikus is.” Az amerikai és horvát képviselet előtt tegnap már rohamsisakos rendőrök álltak.
Vojiszlav Kostunica kormányfő csak a szerb érdekeknek okozott kár miatt kifogásolta tegnap a zavargásokat. Közleménye szerint a részben általa összehívott, Koszovó függetlensége ellen tiltakozó tömeggyűlésen, s az utána megtartott könyörgő istentiszteleten a szerb nép, s elsősorban a szerb ifjúság egyértelműen kinyilvánította, mit gondol Koszovóról, egyben hitet tett a jog, az igazság és a szabadság mellett.
Koszovó ügyében Oroszország akár katonai megoldáshoz is folyamodhat. Erről Dmitrij Rogozin, a NATO-hoz akkreditált orosz nagykövet beszélt tegnap. „Ha az EU kidolgozza közös állásfoglalását vagy pedig a NATO megsérti saját mandátumát Koszovó kérdésében, ezek a szervezetek konfliktusba kerülnek az ENSZ-szel. Akkor nekünk – ha azt akarjuk, hogy tiszteletben tartsanak bennünket – arra a következtetésre kell jutnunk, hogy durva erőt kell alkalmaznunk. Másképpen szólva: fegyveres erőt” – fejtegette Rogozin. Részletekbe nem bocsátkozott, de kizárta a NATO és Oroszország közötti katonai konfliktus lehetőségét. (mti, s, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.