Fidel Castro távozik a hatalomból

Havanna/Brüsszel/Kigali. Fidel Castro lemond a kubai államtanács elnöki (államfői) tisztségéről. Ezt ő maga jelentette be a kommunista párt szócsövének számító Granma internetes kiadásában.

#Volt Fidel, nincs Fidel. És marad Raúl?ČTK/AP-felvétel „Nem fogom megpályázni és nem fogadom el, ismétlem, nem törekszem rá és nem fogadom el az államtanács elnöki tisztségét és a főparancsnoki posztot” – írta. A kubai elnök betegsége miatt már csaknem 19 hónapja nem vesz részt a hatalom gyakorlásában. Üzenetét elemzők úgy értelmezik, hogy a kubai vezető végérvényesen bejelentette visszavonulását. Castro közel fél évszázadon át irányította a karib-tengeri szigetországot azóta, hogy 1959-ben fegyveres forradalom élén megragadta a hatalmat. A közelmúltban tartott parlamenti választásokon ismét képviselővé választották. Az új összetételű törvényhozás vasárnap tartja alakuló ülését, ekkor választják meg az államtanács tagjait, és ekkor dőlt volna el az is, hogy a „Líder Máximo” visszatér-e a hatalomba, vagy 76 éves öccse, Raúl végérvényesen átveszi az ország vezetését.

Az EU kész a párbeszédre Kubával – közölte az Európai Bizottság. Louis Michel fejlesztési biztos szóvivője úgy fogalmazott, az unió kész az „építő szellemű” dialógusra a szigetországgal, Castro lemondását azonban nem kívánta kommentálni. Kuba vonatkozásában már 1996-ban közös európai elvi álláspontot fogalmaztak meg, ezt 2007-ben megerősítették. Eszerint az unió bátorítani kívánja azt a folyamatot, amely békés átmenetet biztosíthat Kubában a plurális demokráciához, valamint az emberi jogok érvényesüléséhez vezető úton.

A Ruandában tartózkodó amerikai elnök, George Bush kijelentette: Castro lemondásának demokratikus átmenetet kell hoznia Kubában. „Remélem, elkezdődik egy átmeneti időszak, amely végül elvezet a szabad és igazságos választásokhoz a kubai nép életében. Nem azokra a megrendezett választásokra gondolok, amelyeket a Castro fivérek próbálnak valódi demokráciaként bemutatni.” Bush felszólította a nemzetközi közösséget, hogy ne részesítse előnyben a kubai „stabilitást” a demokrácia rovására, és segítse a kubai demokratikus intézmények létrehozását. Havanna számára az első lépésnek a politikai foglyok szabadon bocsátásának kell lennie – tette hozzá. Felajánlotta az USA segítségét a kubaiaknak abban, hogy felépítsék a demokráciát, és megismerjék „a szabadság áldásait (mti, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?