Brüsszel. Az EU soros elnöki tisztét betöltő Spanyolország kormányfőjének, José María Aznarnak a nyitóbeszédével kezdődött tegnap az EU-konvent történelminek számító első tanácskozása. A konvent fő feladata az Európai Unió jövőjével kapcsolatos elképzelések kimunkálása, az intézményi reformok előkészítése.
Európa arculatát formálják
Brüsszel. Az EU soros elnöki tisztét betöltő Spanyolország kormányfőjének, José María Aznarnak a nyitóbeszédével kezdődött tegnap az EU-konvent történelminek számító első tanácskozása. A konvent fő feladata az Európai Unió jövőjével kapcsolatos elképzelések kimunkálása, az intézményi reformok előkészítése. Az Európai Parlament épületében megtartott tanácskozáson a tagországok és a tagjelöltek kormányait, illetve parlamentjeit képviselő 105 küldött vett részt. A szlovák kormányt Ján Figeľ külügyi államtitkár, a törvényhozást pedig Irena Belohorská (HZDS) és Pavol Hamžík (SOP) képviseli. Az Európai Parlamentnek, valamint az Európai Bizottságnak is vannak képviselői a konventben, amelynek munkáját 12 tagú elnökség irányítja. Ennek élén Valéry Giscard d’Estaing egykori francia államfő áll, a hivatalos megnyitó után ő mondta tegnap a fő beszédet. A koraesti órákban a testület megtartotta első munkaülését is, amelyen ügyrendi kérdésekkel foglalkoztak. A konvent munkája ma folytatódik. Hangsúlyozni kell: bár a konvent csak ajánlásokat dolgoz ki, azaz nincsenek jogkörei, s az általa elfogadott tervezetek nem kötelező érvényűek, munkájával nagymértékben hozzájárul Európa arculatának formálásához. A konventben számos ország külügyminiszteri szinten képviselteti magát, így például Martonyi János, a magyar és Jan Kavan, a cseh diplomácia vezetője is tagja a testületnek.
„Hétfőn összeül a mi nemzeti konventünk is, melyen képviselőink beszámolnak első tapasztalataikról, és ez alapján munkához látunk” – mondta Eduard Kukan. (TASR, sza)
Az EB perli a miniszterek tanácsát
Brüsszel. Az Európai Bizottság úgy döntött, keresetet nyújt be a luxembourgi Európai Bíróságon az EU miniszteri tanácsa ellen, amiért a közelmúltban felülbírálta egyik rendelkezését. Az unió történetében eddig csak egyszer, 1994-ben fordult elő, hogy a végrehajtói szerepkört is betöltő bizottság perelte a tanácsot, vagyis rajta keresztül gyakorlatilag a 15 tagállamot. A két intézmény közötti vita az állami támogatásokkal kapcsolatos. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.