Eszi a mérget az ember

Pozsony. Elképzelhető, hogy naponta mérget eszünk, mivel Szlovákiában a piacra kerülő zöldségeknek csak 6,8, míg a gyümölcsöknek csak 0,2 százalékát vetik elemzés alá. A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet aktivistái Magyarországon nemrégiben olyan, behozatalból származó salátára bukkantak, melyet nem salátára kifejlesztett permetszerrel kezeltek, ráadásul ez a vegyszer Magyarországon nem is volt engedélyezve.

A Szlovák Egészségügyi Egyetem szakértői a Greenpeace felkérésére véleményezték a hazai élelmiszer-ipari ellenőrző vizsgálatokat. A környezetvédők arra keresték a választ, milyen mértékben vagyunk kitéve a növényvédő szerek káros hatásainak. Az átfogó elemzés végeredménye döbbenetes volt. Szlovákiában az emberi fogyasztásra szánt zöldségeknek csak 6,8, míg a gyümölcsöknek mindössze 0,2 százalékát vetik alá növényvédőszer-kontrollvizsgálatnak. Viszont 73 százalékban vizsgálják az állati eredetű, míg 15,5 százalékban az egyéb növényi eredetű élelmiszereket.

A tanulmány egyik szerzője, Ján Uhnák szerint felesleges az állati eredetű termékek ilyen beható vizsgálata abból a szempontból, hogy tartalmaznak-e növényvédőszer-maradványokat, vagy sem. Ugyanis a permetszerek az állati szervezetbe a táplálékon keresztül jutnak be, és jó részük lebomlik, kiválasztódik. Viszont a friss zöldség és gyümölcs esetében jóval nagyobb a valószínűsége annak, hogy azok felületén permetszer maradt, és paradox módon éppen ezt a területet alig ellenőrzik. Nem sokkal jobb a helyzet a külföldről behozott élelmiszerek esetében sem. A vizsgált időszakban – a tavalyi év első felében – az import zöldségek mindössze 2,2, a gyümölcsök pedig 0,9 százalékát képezték az elemzett mintának. Pedig ezen termékek esetében nyilvánvaló a peszticidhasználat, különben a szállítás során tönkremennének, emelte ki a Greenpeace génmanipulált élelmiszer- és növényvédőszer-ellenes kampányának vezetője, Martin Hojsík. Szerinte aki februárban epret vásárol, számoljon azzal, hogy jó adag mérget is elfogyaszt.

A permetszerek különösen veszélyesek a gyermekekre, ők ugyanis fokozottan érzékenyek. A szervezetükben felhalmozódó peszticidek károsítják az immunrendszert, veszélyeztetik a hormonháztartást, idegrendszeri problémákat és rákot idézhetnek elő. További probléma, hogy az élelmiszerekben felhalmozott peszticideknek nincs meghatározva a felső határértékük. Elképzelhető, hogy egy paprika 10 különböző peszticidmaradványt tartalmaz és mindegyikből a határérték 99 százalékát. Ez a növény még megfelel a normáknak, emeli ki a tanulmány. A környezetvédők azt ajánlják, válogassuk meg, milyen zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, és azokat mindig alaposan mossuk meg. (kcr)

A Greenpeace javaslatai:

korlátozzák a klórtartalmú növényvédő szerek maradványaira irányuló vizsgálatot, ezek ugyanis 1976-tól be vannak tiltva Szlovákiában

a felügyeleti szervek fordítsanak nagyobb figyelmet a behozatalból származó zöldség és gyümölcs ellenőrzésére

az ellenőrzésnél szenteljenek nagyobb figyelmet a piretoid- és karbamádalapú vegyszermaradványoknak

a vizsgált mintában növeljék a zöldség és gyümölcs arányát az állati eredetű termékek rovására

ellenőrizzék a piacokon kapható zöldségeket is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?