Erik Jürgens elzárkózott

Pozsony/Bukarest. Nem nyilatkozott tegnapi pozsonyi tárgyalásai után Erik Jürgens, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének jelentéstevője, aki a magyar kedvezménytörvényről készít jelentést. A holland politikus meghirdetett sajtótájékoztatóját is lemondta. Jürgens arra hivatkozott, hogy nem akar a sajtón keresztül üzengetni az érintetteknek, hiszen Pozsonyból Budapestre és Bukarestbe utazik.

A raportőr tegnap tárgyalt Mikuláš Dzurinda miniszterelnökkel, Eduard Kukan külügyminiszterrel, az ET szlovák delegációjának néhány tagjával, valamint Bugár Bélával és Bárdos Gyulával, az MKP elnökével, illetev frakcióvezetőjével. Bugár a tárgyalások után elmondta: pozitívan értékeli, hogy Jürgens az érintettekkel, tehát a szlovákiai magyarok képviselőivel is találkozni akart. Az MKP elnöke rámutatott: pártja nem akar feszültséget a két ország között, ezért támogatja a tárgyalásokat, hogy a félreértéseket el lehessen kerülni. Szerinte a kérdés megoldásába nem kellene belekeverni a szlovák–magyar alapszerződést, inkább egy kormányközi megállapodás lehetne a megoldás. Mikuláš Dzurinda szóvivője, Martin Maruška a megbeszélések után csak annyit mondott: Jürgens nagyra értékelte, hogy a megbeszélés nyílt volt. Dzurinda részletesen ismertette a szlovák kifogásokat, ezt tették az ET Parlamenti Közgyűlése szlovák delegációjának tagjai is. Imrich Béreš (ANO), a delegáció vezetője elismerte, hogy a megbeszéléseken szóba került a szlovák kedvezménytörvény is, illetve annak összehasonlítása a magyarral.

Eduard Kukan külügyminiszter szerint Magyarország általánosságban Pozsony kedvezménytörvényhez fűzött mind a tizenöt megjegyzését elutasítja. Hangsúlyozta, megállapodással szeretné rendezni a két fél státustörvény körüli vitás kérdéseit, ha azonban ez nem lesz lehetséges, Pozsony olyan intézkedéseket foganatosít, amelyekkel megakadályozza a törvény szlovákiai végrehajtását. Kukan még nem tudja, mikor készül el a szlovák viszontválasz. „Nagyon figyelmesen tanulmányozzuk a magyar választ. Ennek nem kellene sokáig elhúzódnia” – nyilatkozta a diplomácia vezetője. Figyelmeztetett az Európai Bizottság magyarországi országértékelésének zárszakaszára, amely leszögezi, hogy a törvény jelenlegi, tehát még módosítatlan formájában nincs összhangban az európai jogrenddel. „Hogy eltörlik-e az egész törvényt, vagy valamilyen módon eltávolítják belőle az európai jogot sértő rendelkezéseket, azt az idő megmutatja. Ám a jelenlegi formájában határozottan nem hajtható végre” – mondta a külügyminiszter.

A jelentést január 10-ig dolgozza ki Erik Jürgens, ekkor tárgyalja meg az ET jogi bizottsága, s körülbelül február közepén tárgyalhat róla a Parlamenti Közgyűlés.

„Jelenleg minden korábbinál roszszabbul áll a magyar kedvezménytörvény szénája az Európa Tanács jogi bizottságában” – jelentette ki Frunda György, az RMDSZ szenátora, az ET jogi bizottságának tagja. Frunda elmondta, a bizottság legutóbbi ülésén kiderült: Erik Jürgens több olyan kérdést is vitat, amelynek megoldására nincs felhatalmazása. A szenátor példaként említette, hogy Jürgens az egy ország – egy nemzet elfogadhatatlan elvéből indul ki, számára az állampolgárság egyenlő a nemzeti hovatartozással. Frunda emlékeztetett: a májusban elkészült Jürgens-jelentés első változata azt ajánlotta, hogy a törvényt hatályon kívül kell helyezni. „Nagy munkával jutottunk el oda, hogy most már csak azt mondják: a törvényt módosítani kell” – mondta. (mono, s, t,m)

Duray: Dzurinda olyan, mint Mečiar

Pozsony. Duray Miklós, az MKP ügyvezető alelnöke nem zárta ki, hogy a magyar pártot el akarják távolítani a kormányból, mert bizonyos gazdasági körök a Smernek jobban örülnének. politikus a Domino fórum című hetilapnak kifejtette: a kormányalakításnál az MKP-ra még szükség volt, például a NATO-tagság elérése miatt. Duray Dzurindát Mečiarhoz hasonlította, szerinte a kormányfő populizmusa és demagógiája összevethető a HZDS elnökéével. A hetilap egyébként Dzurindának a kedvezménytörvénnyel kapcsolatos kategorikusan elutasító álláspontját az MKP-val szembeni övön aluli ütésnek minősítette. A szlovák fél eddig mindig csak két kifogást – a Szövetség a Közös Célokért működése és az oktatási-nevelési támogatás – hangoztatott, ám miután az elsőt a státustörvény módosító tervezete orvosolja, a másikkal kapcsolatban pedig Bugár Bélának sikerült módosító indítványt elfogadtatnia a magyar féllel, Dzurinda hirtelen – felfoghatatlanul – további 13 kifogással állt elő, mutat rá a lap. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?