Pozsony. Figyelembe véve a nemzetközi hatásokat, tartós élelmiszer-áremelkedésre kell berendezkednünk. Csak 2006 és 2007 szeptembere között 3,3 százalékkal drágultak nálunk az élelmiszerek, miközben az összesített infláció ettől elmaradt (1,7%). Ez csupán a kezdet, ugyanis ha a liszt, a pékáru, a tejtermék, az étolaj és a csirkehús ára a jelzett ütemben nő tovább, akkor további 15–20 százalékos árugrással nézhetünk szembe
Először a tej drágul tovább, aztán minden
A felvásárlási ár természetesen lecsapódik a fogyasztói árakban. Jelenleg átlagosan 22 koronába kerül az üzletekben egy liter tej, ami megközelítőleg 4 koronával több, mint szeptemberben. A további növekedés nagyságát az üzletláncok szabják meg. A tejszövetség cáfolja, hogy a tejüzemek veszik ki a pénzt az emberek zsebéből. „Egy liter tejért a tejüzemek jelenleg 10,04 koronát fizetnek a termelőknek. A feldolgozott, csomagolt tejet ezután átlagban 14,66 koronáért adják tovább az üzletláncoknak, és 22 koronáért kerül a polcokra. Ki lehet számolni, ki mennyi hasznot húz ebből” – mondta lapunknak Zuzana Nouzovská, a tejszövetség elnöke.
Tartós drágulás várható
Az élelmiszerárak tartós növekedésének oka nem csak a rossz termésben keresendő – az idei aratás egyébként átlagos volt –, hanem a Kína és India által gerjesztett, viharosan növekvő világpiaci keresletben. Csak Kínában az utóbbi 6 évben megkétszereződött az egy főre jutó tejfogyasztás (26 kg/fő/év), ami éves szinten 15,6 milliárd kilogrammal nagyobb fogyasztás, mint az ezredforduló tájékán.
Elfogynak a tartalékok
Az ázsiai fogyasztás eredményeként a világ gabonakészlete sose volt ilyen alacsony az utóbbi 30 évben, eltűntek az Európai Unió raktáraiban tornyosuló vaj- és liszthegyek is. A világ legfejlettebb országait tömörítő OECD szerint az élelmiszerek drágulása még 2-3 évig tart, s utána sem várható visszaesés. A hazai őstermelők, látva a nyugat-európai magas felvásárlási árakat, idén heves exportba kezdtek – ezzel gyengítve az üzletláncok alkupozícióját. További negatív tényező a bioüzemanyagok terjedése, mivel a gabonafélék vetésterületének kárára nőtt az olajrepcéé, a cukornádé és a napraforgóé. A felvásárlási árak fokozatos kiegyenlítődése miatt nálunk a reálbér-növekedésnél gyorsabb drágulás várható. (czk, shz)
Jövőre meglódul az infláció
Pozsony. Döntően az élelmiszerárak növekedése miatt a pénzügyminisztérium legfrissebb prognózisa idén és jövőre az eredetileg vártnál magasabb inflációval számol. Idén a jelzett 1,6 helyett 1,7% lesz az éves szintű pénzromlás, míg 2008-ban az eredetileg jósolt 1,8 helyett már 2,3%-ot vár a szaktárca. A minisztérium jövőre is magasabb élelmiszerárakat vetít előre, ehhez járul még a 2008 januárjától csomagonként átlagosan 10 koronával dráguló cigaretta negatív hatása. Az erősödő inflációs hatás ellenére Szlovákia szeptemberben már megfelelt az euró bevezetéséhez szükséges, a pénzromlás mértékét megszabó maastrichti kritériumnak. (ČTK)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.