Pozsony. Gyakran néz a pohár fenekére vagy nyúl a drogok után a Nagy-Britanniában dolgozó szlovákiai fiatalok jelentős része a társadalmi kirekesztettség, a honvágy enyhítésére. Sokan prostituáltak szolgáltatásait is igénybe veszik.
Dolgoznak, majd drogoznak
Ľubomír Okruhlica, a drogelvonó igazgatója hangsúlyozta, a megélhetését az ország határain túl kereső, mintegy 100-300 ezer, zömében fiatal és nőtlen, illetve hajadon munkavállaló az alkohol- és a drogfüggőség, valamint a HIV-fertőzés kialakulása szempontjából különösen veszélyeztetett réteget képvisel. Még akkor is, ha többségük dolgos és igyekvő, fűzte hozzá a szakember. Szerinte súlyos társadalmi jelenséggel állunk szemben, tekintettel a külföldön állást kereső fiatalok viszonylag magas arányára. Főként az elszigeteltség, a többség részéről tapasztalható elutasítás, a honvágy, az alapvetően idegen kulturális közeg által kiváltott otthontalanság érzése, a gyakori depreszszió készteti, ösztönzi őket alkohol- és kábítószer-fogyasztásra, valamint a szexuális partner gyakori és válogatás nélküli cseréjére, tájékoztatott Okruhlica.
A pozsonyi drogelvonóban jelenleg öt HIV-fertőzöttet tartanak nyilván. Mind az öten Nyugat-Európában „szedték össze” a vírust. A statisztikák szerint Szlovákiában európai, sőt világviszonylatban is egyelőre rendkívül kedvező, meglehetősen alacsony a HIV-fertőzések száma. A szakértő szerint azonban éppen ez okozza, hogy külföldön elővigyázatlanabbak vagyunk, a szükségesnél gyanútlanabbul viselkedünk.
Bár az Oroszországból és Ukrajnából egyre nagyobb számban érkező, nálunk letelepülő munkavállalók miatt a közeljövőben előreláthatólag Szlovákiában is megugrik a fertőzések száma, az AIDS nem kívánatos terjedésével kapcsolatban az igazi veszélyt jelenleg még mindig Európa nyugati fele jelenti számunkra. Az ENSZ adatai szerint a volt szovjet tagállamok vezető helyet foglalnak el az AIDS terjedésének terén, ezen belül is Ukrajnában regisztrálják a legmagasabb mutatókat a felnőtt lakosság körében.
Pavel szerint a Nagy-Britanniába kerülő szlovákiai fiatalok többsége nehezen lel egyenrangú partnerre, társra, barátra az angolok körében. A kinti közösség tagjai így általában csak egymással vagy legfeljebb a helyi csehekkel keresik és találják a kapcsolatot. Legtöbbjük azonban magányosan éli mindennapjait. „Alkohollal és droggal eredményesebben lehet küzdeni a depresszió ellen, mint mozilátogatással” – jegyezte meg némi szarkazmussal a fiatalember, és hozzáfűzte, számos honfitársával találkozott kinntartózkodása idején, s egy sem vetette meg közülük a szeszes italokat. A helyzetet súlyosbítja, hogy Nagy-Britanniában viszonylag könnyen hozzájut az ember kábítószerhez vagy egyéb tudatmódosító szerekhez. Egyes hallucinogén gombafajták a piacon is beszerezhetők. A mesterséges úton elérhető extázis ötödannyiba kerül, mint nálunk, és csak harmadannyiba, mint egy korsó sör egy hagyományos londoni kocsmában, emlékeztetett Pavel. (-cz-e, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.