Trencsén/Pozsony/Illava. Szűk öt, börtönben töltött év után tegnap Mikuláš Černák szabadlábra került. Ez a Trencséni Kerületi Bíróság tegnapi, zárt ajtók mögött meghozott, jogerős és megfellebbezhetetlen döntése alapján vált lehetővé.
Černáknak öt évet se kellett leülnie
Černákra eredetileg 15 év börtönbüntetést akartak kiszabni. Az ítélet végül nyolc és fél esztendőre szólt, amiből eddig öt évet ült le. Nemrég kérvényezte, hogy jó magaviseletére és a büntetés felének letöltésére tekintettel engedjék szabadon. A Trencséni Járásbíróság a közelmúltban úgy határozott, Černák feltételesen szabadlábra kerülhet, a döntést azonban megfellebbezték. Az ügy ezután a kerületi bíróság elé került, amely tegnap megerősítette a járásbíróság ítéletét. Daniel Lipšic igazságügy-miniszter most rendkívüli jogorvoslati lehetőségével élve panaszt tesz, mert a döntést törvényellenesnek tartja. Szerinte a bíróság ügyrendi hibát követett el. Černákot ugyanis különösen súlyos bűncselekményekért ítélték el, s ilyen esetben a bíróság csak akkor tárgyalhat a szabadon engedésről, ha az illető már a büntetés kétharmadát letöltötte, nem csak a felét, mint az enyhébb büntetéseknél. A maffiafőnök esetleges szabadulását Lipšic nem az állam sikertelenségének tartja. „Černák Közép-Európában továbbra is az egyik legfőbb olyan személy, akit szervezett bűnözés miatt ítéltek el, s azt hiszem, ez inkább jó jel” – mondta a miniszter. Hangsúlyozta, hogy a bíróságoknak joguk van a saját jogi állásfoglalásuk kinyilvánítására, azt azonban kizárta, hogy Černák az állammal kötött egyezség alapján kerüljön a börtönkapukon kívülre. Vladimír Palko belügyminiszter a döntést nem kívánta kommentálni, mondván, az a bíróságok belügye.
A maffiavezér kiengedését Illava lakosai közül sokan izgalommal kísérték figyelemmel, néhány tucatnyian a börtön előtt várakoztak. A városban hat Mercedes és a BMW luxuskocsival Černák barátai köröztek. Ján Packa, a közjogi méltóságokat védő hivatal vezetője máris bejelentette, hogy fokozottabb védelmet biztosítanak az ügyben érintetett egykori és jelenlegi tisztségviselőknek. Ladislav Pittner volt belügyminiszter és Jaroslav Ivor, a nyomozóhivatal egykori vezetője már jelezte, nem kérnek külön védelmet. Packa azonban ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy hivatalának akkor is joga van védelmet biztosítani az érintetteknek, ha azok azt nem kívánják. Pittner szerint a döntés ugyanúgy felháborítja majd az embereket, mint a bíróságok néhány korábbi ellentmondásos határozata.
2000 januárjában a Besztercebányai Kerületi Bíróság Grzegorz Szymanek lengyel vállalkozó meggyilkolásában is bűnösnek találta Černákot, akit 15 év feltétel nélküli szabadságvesztésre ítél. Az érintett azonban többször is fellebbezet, és később felmentették a gyilkosság vádja alól. Legutóbb idén novemberben a Legfelsőbb Bíróság is, amikor a főügyészség rendkívüli fellebbezését is elutasította, így semmilyen jogorvoslati lehetőség nem marad arra, hogy a Szymanek-ügy újra napirendre kerüljön. A Trencséni Járásbíróság bírája idén szeptemberben helyt adott Černák kérelmének, hogy büntetése felének letöltése után helyezzék szabadlábra. Az ügyész fellebbezett a határozat ellen, ám hiába. (TASR, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.