Benzinár: hol van a határ?

Pozsony. A kőolaj nagyon magas világpiaci árával sem magyarázható teljesen az, hogy térségünkben nálunk – Ausztriát és Magyarországot leszámítva – a legdrágább a benzin.

Daciába drága benzintSomogyi Tibor felvételeNapjainkban kis híján 36 koronába kerül az irányadó 95 oktánszámú motorbenzin literje. Ez csak részben magyarázható a nyersolaj jelenleg hallatlanul magas, az 1990-es öbölháború korszakát idéző világpiaci árral. A kőolaj-exportáló országok szervezete, az OPEC hét legfontosabb olajfajtájának átlagára hordónként (159 liter) már 36 dollár, s ez a későbbiekben némileg még tovább emelkedhet. A két legfontosabb árfelhajtó tényező az Egyesült Államok tartalékainak feltöltése, továbbá az iraki és szaúd-arábiai merényletek az olajfinomítók és vezetékek ellen. Ha csupán a világpiaci ár volna a meghatározó, akkor például Lengyelországban vagy Csehországban is a nálunk tapasztalt árszint volna az uralkodó. Azonban nincs így, említett szomszédainknál ugyanis anyagilag kevésbé kimerítő egy-egy tankolás.

További okok után kutatva kiderül: míg Lengyelországban és Csehországban az üzemanyag árába beépített jövedéki adó a végösszeg csupán 40-45 százalékát adja, addig nálunk ez az arány eléri az 55 százalékot. Ezen csupán akkor lehetne változtatni, ha a pénzügyminisztérium hajlandó volna az önmérsékletre, ami gyakorlatilag kizártnak mondható. A másik tényező a Slovnaft olajfinomító és a kezében lévő, a piac mintegy felét uraló üzemanyagtöltő-hálózat árpolitikája. Közismert, hogy a Slovnaft például Csehországban némileg olcsóbban forgalmazza a benzint, mint nálunk, pedig a beszerzési ár mindkét esetben azonos. A vegyipari óriás nyugati szomszédunknál nem játszik meghatározó szerepet, nem diktálhatja az árakat, ezért visszafogottabb üzletpolitikát folytat. A Slovnafttal nálunk senki sem versenyezhet, egyetlen hálózat sem engedheti meg magának, hogy szembehelyezkedjen ezzel a társasággal – mondta Robert Prega, a Tatra banka elemzője, aki a konkurencia hiányában látja a jelenlegi áldatlan helyzetet. Ján Šufliarsky, a versenyhivatal egyik vezető tisztségviselője szerint ugyan nincs titkos áregyezség a hazai üzemanyag-forgalmazók között, az viszont nyilvánvaló számára, hogy a Slovnaft diktálja az árakat. (S, shz)

Üzemanyagot bevásárlóközpontokból

Pozsony. Mi tehát a megoldás a magas üzemanyagárak visszaszorítására? A közeljövőben nem várható, hogy valamelyik benzinkúthálózat felnőjön a Slovnaft töltőállomásai mellé, s ezzel tényleges versenyre kényszerítse. Viszont némileg megmozgathatják az állóvizet – legalábbis a nagyobb városokban – a hipermarketek, a tőkeerős üzlethálózatok, amelyek az utóbbi időben kiegészítő szolgáltatásként alacsony üzemelési költségű benzinkutakkal bővítik kínálatukat. Kassán például a Carrefour literenként több mint 1 koronával olcsóbban árulja a benzint, mint a Slovnaft. Lehet, hogy a végén az akciós tej és gyümölcslé helyett a benzin lesz a bevásárlóközpontok fő vonzereje? (só)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?