Pozsony. Az államfő tegnap bejelentette, nem küldi vissza a törvényhozásnak a múlt héten elfogadott, nemzetközi vihart is kiváltó sajtótörvényt. De azt ígérte, megsürgeti az alkotmánybíróságot, ha Kassára kerülne a jogszabályt. A kiadók szerint ez meg is fog történni.
Aláírja a sajtótörvényt a közt
Ivan Gašparovič köztársasági elnök tegnap fogadta Miloš Ne??mečeket, a kiadók szövetségének elnökét és Zuzana Krútkát, az újságíró szindikátus (SSN) elnöknőjét. Az államfő meghallgatta a sajtótörvényt kritizáló érintett szervezetek véleményét, ám nem osztja aggodalmaikat, s mivel „nem talált alkotmányellenesnek tűnő elemet a törvényben”, aláírja a jogszabályt. Krútka elmondta, „gyorsan kielemezzük a helyzetet, és ezek után vélhetően alkotmánybíróságra adjuk a törvényt”. Hasonló szellemben nyilatkozott a kiadók szervezetének elnöke is. Gašparovič arra kérte őket, fél évet várjanak, és ha ezalatt a gyakorlatban bebizonyosodik, hogy meg kell változtatni a jogszabályt, akkor lépjenek. Az államfő azt ígérte, ha mégis az alkotmánybírósághoz fordulnak, megsürgeti a taláros testületet, hogy minél hamarabb döntsön. Haraszti Miklós, az Európai Biztonsági és Együtt?működési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-felelőse korábban megerősítette lapunknak: ha a jogszabály elfogadásakor nem veszik figyelembe a szervezet ajánlásait, annak nemzetközi visszhangja lesz. „Ebben az esetben nekem erről jelentést kell tennem az EBESZ Állandó Tanácsának” – mondta Haraszti. Joseph Daul, az Európai Néppárt (EPP) EP-frakciójának vezetője lapunknak elmondta, az új szlovák sajtótörvény nem felel meg az európai demokratikus standardnak, és elfogadásával Szlovákia hírneve világszerte rontott. (MSz, czk, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.