A Columbia váratlan tragédiája

Washington/Houston/Moszkva. Leszállás közben Texas felett lezuhant a Columbia űrsikló, fedélzetén hét űrhajóssal, akik 16 napos küldetés után tértek vissza a Földre. Kormányzati tisztségviselők szerint a szerencsétlenségnek semmi köze a terrorizmushoz. Szakértők műszaki hibára gyanakodnak, a vizsgálat hónapokig eltarthat.

Roncs az úttesten. A texasi Nacogdoches seriffhelyettese őrzi a szerencsétlenül járt Columbia egy darabját. Az űrrepülő roncsai több mint száz különböző helyen, széles területen szóródtak szét. Reuters-felvétel A felvételek több ágra szakadó fehér füstcsíkokot mutattak, ami arra utal, hogy a Columbia darabokra szakadt. Az amerikai űrprogram történetében még sosem következett be katasztrófa közvetlenül a leszállás előtt. A NASA azonnal figyelmeztette a texasi lakosságot, hogy a törmelékek veszélyesek lehetnek az esetleg felszabaduló vegyi anyagok miatt. A közép-texasi Dallas környékén mentőosztagokat mozgósítottak, tegnap George Bush elnök szükségállapotot rendelt el.

Az amerikai elnök szombat este a nemzethez intézett rövid televíziós beszédében felsorolta az űrhajósok nevét és hangsúlyozta, nagy kockázatot vállaltak az egész emberiség szolgálatában. A tegnapi jelentések szerint emberi maradványokat is találtak a Columbia szétszóródott roncsai között Texas keleti részében, Hemphillben. Az űrrepülő roncsai több mint száz különböző helyen, széles területen szóródtak szét. Többségük kicsi, de autónyi méretű is van köztük. A helyi rendőrség tegnap azt is megerősítette, hogy Texasban a tragédia után több ember kórházba került kisebb légzési vagy égési problémákkal.

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) közép-európai idő szerint 15.00 óra tájban vesztette el a kapcsolatot a Columbiával, 16 perccel azelőtt, hogy leszállt volna a floridai Kennedy űrrepülőtéren. A NASA bejelentette, határozatlan időre felfüggeszti valamennyi űrhajójának repülését. Ron Dittemore programigazgató közölte, az intézkedés addig érvényes, amíg ki nem derítik a hét ember életét kioltó szombati tragédia okait. Dittemore elismerte, már a felszállásnál észlelték, hogy a baloldali szárnyat egy töredék eltalálta, de annak idején úgy ítélték meg, ez nem jelent biztonsági veszélyt.

Oroszországi szakértők szinte bizonyosnak vélik, hogy műszaki hiba okozta a katasztrófát, de a tragédia okainak megállapítása szerintük is nehéz feladatnak ígérkezik. Véleményük szerint a Columbia végzetét okozó technikai zavarnak három forrása lehetett. A legvalószínűbbnek azt tartják, hogy az évek során elöregedett az űrsikló fémszerkezete. A második helyre a Columbia egyik szárnyának a NASA által is jelzett sérülését tették Álláspontjuk szerint nem zárható ki az sem, hogy az űrsikló vezérlési rendszerében következett be zavar, akár az elektronikus rendszerek, akár valamelyik computer meghibásodása miatt.

Egész Amerika gyászolta tegnap az űrhajósokat. Gyászolt Izrael is, ahol Ilan Ramon ezredest nemzeti hősként ünnepelték. A televíziók élőben közvetítették a tervezett leszállást, így a nézők szemtanúi lehettek a Columbia katasztrófájának. Ilan Ramon édesapja az egyik csatorna vendége volt, őt azonban – érthető módon – nem tudták szóra bírni. És gyászolt India is, hiszen a 40 éves Kalpana Chawla indiai születésű volt.

A Columbia január 16-án indult útjára. A Föld körül keringő Columbián az űrhajósok több mint 80 kísérletet végeztek, de ezúttal az űrrepülőgép nem volt a nemzetközi űrállomáson. Az űrsikló parancsnoka Rick D. Husband volt, a legénység tagjai: William C. McCool, Michael P. Anderson, David M. Brown, Kalpana Chawla, Laurel Clark, valamint az első izraeli asztronauta, Ilan Ramon.

A világ minden vezető politikusa kifejezte részvétét az amerikai és az izraeli kormánynak, még Jasszer Arafat palesztin elnök és Fidel Castro kubai vezető is. II. János Pál imát mondott a katasztrófa áldozataiért. Egyedül Bagdadban örültek a világ közvéleményét megrázó tragédiának, a Reuters idézett egy iraki tisztviselőt, aki Isten bosszújának nevezte a Columbia katasztrófáját. (m, ú)

AZ ŰRSIKLÓ UTOLSÓ PERCEI

14:15 – A Columbia az Indiai-óceán felett mintegy 320 km magasan bekapcsolja a fékezőhajtóműveit és lassulva letér a pályáról.

14:18 – Kikapcsolják a fékezőhajtóműveket.

14:23 – A Columbia felveszi a leszállópozíciót.

14:42 – A Columbia már a Csendes-óceán felett száguld mintegy 160 km-es magasságban.

14:44 – A Columbia belép a sűrű légkörbe. Magasság 120 km, sebesség 25 MACH (a hangsebesség huszonötszöröse). Az űrrepülőgép állásszöge 40 fok, a test alsó részei, illetve a szárnyak és a függőleges vezérsík belépőéle a súrlódási hőtől felizzik. Ez normális (épp ezért borítják az űrrepülőgépet hővédőcsempék), mint ahogy az is, hogy ilyenkor az űrrepülőgépet körülvevő izzó „burok“ miatt megszűnik a rádió-összeköttetés.

14:53 – A Columbia áthalad Kalifornia felett.

14:55 – A Columbia már csak 20 percnyire van a földet éréstől és Nevada felett halad. Lentről minden normálisnak tűnik.

14:59 – 72 km magasan a Columbia berepül Texas fölé.

15:04 – Kondenzcsíkra emlékeztető vonal jelenik meg az űrrepülőgép mögött.

15:05 – Bejelentik, hogy a Columbiával nincs sem kommunikációs-, sem radar-kapcsolat.

15:14 – A visszatérést irányító repülési igazgató, Leroy Cain bejelenti, hogy „valószínűleg elvesztették az űrrepülőgépet”. (Űrvilág)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?