Zenei utazás lejárt útlevéllel

Aki olvassa a Nagyszünetet, biztosan találkozott már La-cza Gergely nevével. Ő nem csak kínrímeket és novellákat ír, hanem zenél is. Együttese a Lejárt útlevél nevet viseli. A továbbiakban ő mesél a zenekarról.
Az Expired Passport elődjének a Wrecknek nem volt igazán stílusa, tipikus garázsrockot játszottak.

Lacza Gergely, az Expired Passport énekeseDömötör Ede felvételeiAki olvassa a Nagyszünetet, biztosan találkozott már La-cza Gergely nevével. Ő nem csak kínrímeket és novellákat ír, hanem zenél is. Együttese a Lejárt útlevél nevet viseli. A továbbiakban ő mesél a zenekarról.

Az Expired Passport elődjének a Wrecknek nem volt igazán stílusa, tipikus garázsrockot játszottak. A Wreck talán az alternatív zenéhez (ebben az esetben mint stílushoz) állt a legközelebb. Az együttes zenéjét kezdetben nagyban meghatározták: Strieženec Dávid gitáros, aki nagy Nirvana-rajongó, továbbá a hallgatóság igényei, ugyanis akkor a zenekar főleg iskolai rendezvényeken lépett fel, és ott sok feldolgozást „kellett“ játszani. Másrészt ekkor a zenekarnak még csak 3 saját száma volt, a műsoridőt meg valahogy ki kellett tölteni... A feldolgozások között szerepelt sok Nirvana szám, továbbá a következő zenekarok felvételei: Oasis, Stilskin, Metallica, Queen, Illés, Omega, LGT, Edda stb., illetve részletek az István a király című rockoperából.

A kezdetekkor az Expired Passport is sok feldolgozást játszott, ezek egy része a Wreck öröksége volt, továbbá felkerültek a műsorra új átvett számok is a Deep Purple, a Led Zeppelin, a Dream Theater, a King’s X, Eric Clapton, az Extreme, a Faith No More, a The Beatles, Elvis Presley, James Brown repertoárjából. Jelenleg a feldolgozásokat már kezdik kiszorítani a saját nóták. A zenekaron belül nemcsak mindenki másféle zenét, hanem az egyes tagok különböző stílusú zenéket is hallgatnak. Ez persze nem jelenti azt, hogy nincsenek közös kedvencek, de az E.P. stílusa ezért is annyira nehezen behatárolható. Inkább dalokban, nem pedig stílusokban gondolkodunk, azt viszont pontosan tudjuk, milyen zenét nem szeretnénk játszani. Ha mindenáron skatulyába szeretnénk gyömöszölni a zenénket, akkor talán azt mondhatnánk, hogy retro és modern elemekkel tarkított sajátos felfogású hard rockot játszunk. Persze ez sem igazán tükrözi a valóságot, de ez áll hozzá a legközelebb. Ki-ki döntse el saját maga!

Az Expired Passport zenekar elődje, a Wreck (Roncs) még 1997-ben alakult pozsonyi magyar fiatalokból, a Pozsonyi Magyar Tannyelvű Gimnázium sulizenekaraként működött. Sok tagcsere után állandósult az együttes felállása: Wurster Mihály – ének, Vajda András – gitár, ének, Strieženec Dávid – gitár, ének, Strieženec Mátyás – basszus, Kovács Attila – dob. Az első Wreck szám a „Why“ című szerzemény volt, amelyet Strieženec Mátyás még a Wreck létrejötte előtt, 13 évesen (!) komponált. Ezt a „Stoned Face“ követte. A Wreck az utolsó koncertjét a pozsonyi magyar gimi tornatermében a Long Coat társaságában adta 1998. június 22-én. A zenekar még azon a napon megvált dobosától. Az új dobos, lettem én, aki korábban a Worse nevű blues formációban zenéltem. Javaslatomra vette fel a zenekar az Expired Passport nevet. Az együttes neve kifejezi azt, hogy szeretnénk, ha politikai és kulturális értelemben is nyitottak lennének a határok, annyira, hogy akár „lejárt útlevéllel“ is közlekedhetnénk. Nevünk áttételesen lázadás is a pitiáner kispolgáriasság és bürokrácia ellen.Az E.P. nyáron egyhetes jammelést tartott a csicsói művelődési házban, ahol a „Gyökér“ és a „Kisbence“ című számok születtek (az utóbbi egy ökörködés eredményeként...). Első komolyabb sikerünk a zselizi Ritmus ‘99 fesztiválon elért II. helyezés, továbbá a Szlovák Rádió Magyar Adása különdíjának elnyerése volt. A fesztiválra egyébként a Gyökér című szerzeménnyel neveztünk be. Közben szerepeltünk a Szlovák Rádió „Demoparáda“ című műsorában. 1999 áprilisában a zenekar elkészítette első stúdiófelvételét (Why) egy pozsonyi stúdióban. Közben megszülettek a „Joining Shores“, a „Trembling Like“ és később a „Kosovo“ című számok. Májusban lehetőséget kaptunk arra, hogy bemutatkozhassunk az Ifi magazin hasábjain és a Szlovák Rádió Magyar Adásának „Randevú“ című műsorában. Júliusban részt vettünk a kamocsai Klikk-fesztivál versenyén, majd Pásztor János Adam’s stúdiójában rögzítettük a Gyökér című számot, amelynek master felvételét sajnos letörölték a stúdióban.

1999 nyarán egyhetes nonstop jammelést tartottunk a nyékvárkonyi kultúrházban. Itt több, azóta már befejezett, illetve még befejezetlen számnak születtek meg az alapötletei. A jammelés alatt a zenekarból zenei nézeteltérések miatt kivált Strieženec Dávid gitáros. Ezután már csak másik együttesében, az Impotentben muzsikált, illetve más formációkban is zenél. Augusztusban a Szlovák Rádió 5-ös stúdiójában elkezdődött 6 zeneszám alapjainak a felvétele. A felvételek 5 napig tartottak, az énekszólamok felvételét és a keverést azonban a zenekar kénytelen volt a jövő év márciusára halasztani. 2000-ben sajnos nélkülöznünk kellett Wurster Mihályt, aki katonai szolgálatot teljesített, így néhány dalt gitárosunk, Vajda András énekelt fel. A 6 felvétel közül 4 két nyelven (angolul és magyarul is) rögzítésre került. A felvételek címei: A vad folyó, Koldusszemek, Gyökér, Én akartam?, Velem, vagy nélkülem, Kisbence, Joining Shores, Stoned Face, Why és Trembling Like. Közben az együttes 1999 szeptemberében Nyékvárkonyon megszervezte az I. Haddabba Zenei Fesztivált, ahol az E.P.-n kívül a Nonsens és a Rómeó Vérzik is fellépett. Az E.P. 1999 novemberében részt vett a III. Győri Pop-, Rock- és Táncdalfesztiválon. A zenekarnak ekkor állandó vendégzenésze volt a szaxofonos Kotiers András, aki korábban a Worse és a Raisin’ Blues zenekaroknak is tagja volt, később pedig a Deja Vu dzsesszzenekarban játszott, amelynek jelenleg Vajda András is tagja, mint énekes. 2000 márciusában az érsekújvári Klikk tehetségkutató versenyén is felléptünk, ahol elnyertük a különdíjat. Májusban koncertet adtunk az érsekújvári Klikk Pub-ban – ezúttal mint a Takáts Tamás Dirty Blues Band előzenekara, közben ismét szerepeltünk a „Randevú“ és a „Demoparáda“ elnevezésű rádióműsorokban. Az együttesünk a Zenész magazin „Tehetségkutató“ rovatában pozitív kritikában részesült (a cikk írója az E.P. érsekújvári Klikk tehetségkutatón való szereplését méltatta). 2000 nyarán felléptünk a kamocsai Klikk-fesztivál amatőr zenekarok részére megrendezett versenyén. Itt elnyertük a közönségdíjat, ami fellépési lehetőség a Sziget 2001-en. Augusztusban az együttes a már hagyományosnak mondható nyári jammelésen vett részt. Ezúttal ismét a csicsói művelődési házban zajlott az egy hétig tartó folyamatos gyakorlás, illetve nótaírás. Itt 3 dal kapta meg majdnem végleges formáját: „Az álmodott madár“, az „Ezer közül egy“ és a „Szombati Új Szó blues“.

Az együttes próba közben Résztvettünk a IV. Győri Pop- és Rock Fesztiválon is, ahova „A vad folyó“ akusztikus verziójával neveztünk be. A szerzeménnyel az együttes különdíjat nyert: a Rádió Győr „Globális majális“ című alternatív műsorába kapott meghívást egy beszélgetésre. 2001 januárjában megkapta végleges formáját a „Lassítsd le a Földet“ című dal. Ez az E.P. történetének leghosszabb ideig készülő s egyben legkeményebb száma lett. 2001 áprilisában kedvező kritikát kaptunk a demónkról a Rockinform és az Új Metal Hammer H. című rockzenei szaklapokban, májusban pedig az Ifi magazin vendége volt a zenekar. Ugyanebben a hónapban Bécsben közel négy órás, maratoni hosszúságú, jó hangulatú koncertet nyomtunk le, június 1-jén pedig az érsekújvári Klikk Pub-ban adtunk kb. 3 órás, szintén hangulatos bulit. Június végén az együttes a Szlovák Rádió „Rádio Regina“ adójában, egy fiatal zenészeket bemutató műsorban szerepelt.

Augusztus 7-én került sor a zenekar eddigi legfontosabb koncertjére – az E.P. fellépett a Pepsi Sziget 2001-en. Szeptemberben felléptünk a pozsonyi Cultus művelődési házban egy drogellenes rendezvényen.

2001. november 24-én a „Mint az álom“ című szerzeményünkkel indultunk az V. Győri Pop-, Rockfesztiválon, és nyertünk! Mégpedig bemutatkozási lehetőséget a Duna televízió Kalendárium című műsorában, továbbá Vajda András elnyerte „A fesztivál legjobb gitárosa“ címet. Két jól sikerült decemberi buli (Klikk Pub és Nádszegi Pinceklub) után 2002. jan. 4-én megvalósul a zenekar fellépése a Duna tévében, méghozzá élőben! Az együttes három számmal mutatkozott be: A vad folyó, Gyökér és Szombati Új Szó blues.

Nemrégiben vettünk egy amatőr virtuális házistúdiót, melynek segítségével az év végén szeretnénk rögzíteni azokat afelvételeinket, amelyeket az elmúle 2-3 évben írtunk. Ezt természetesen idővel ki szeretnénk adni. Jó lenne, ha minél többet koncertezhetnénk, s nemcsak Pozsonyban és a Csallóközben, hanem keletebbre és az országhatáron túl is megismernének bennünket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?