Öt éve szervezik vándorlásaikat az ország határain innen és túl. Hogy egészen pontos legyek: a „vándor-láss”-okat, hiszen túráik lényege a megismerhetetlen megismerése, a látás és tudatos észlelés elfeledett tudományának életre keltése. Aki minderről vall: Kovács „Kovi” Zoltán életművész.
Vándor, láss!
Gyermekkorom óta járom a hegyeket. 6-7 éve szegődtek először néhányan a nyomomba, hogy megérthessék, megélhessék azt a hangulatot, amiről annyit mesélek. Tavalyelőtt hivatalos formát kapott a szerveződés, polgári társulás lett. A természet és rajta keresztül önmagunk megismeréséről, a mozgás és az egészség szeretetéről, meg egy csipetnyi filozófiáról szól az egész.
Merre vezettek eddigi vándorútjaitok?
Elmondhatom, hogy bejártuk a Kárpát-medence legérdekesebb zugait. Több vándorlást szerveztünk a Szlovák Paradicsomba, az Alacsony- és a Magas-Tátrába, a Fátrába, valamint a Kis-Kárpátokba és a Zoborra. Általában többnapos kirándulásokról van szó, s a célközönség is változó. A fővárostól északra elnyúló hegyvidék például kiváló kirándulóterep, kisgyermekes családok számára ideális helyszín a kikapcsolódásra, tátrai vándorlásaink viszont nem egyszer komoly erőpróba elé állítják az edzettebb vándorokat is.
Az országhatár persze nem akadály…
Így van; az elmúlt években Magyarország számos hegyvidékét bebarangoltuk – például a Kőszegi- és a Visegrádi-hegységet; megfordultunk a Prédikálószéken és a Rám-szakadékban, vadregényes ösvényeket jártunk be, s gyönyörködtünk a Dunakanyar nyújtotta látványban. Ezek a helyszínek általában egy-kétnapos túrák keretében bejárhatók.
Aki esetleg nagyobb kihívásokra vágyik?
Az velünk jöhet a Júliai-Alpok közel háromezer méteres csúcsai közé az olaszországi Montasio-csoportba, a szlovéniai Triglav Nemzeti Parkba, vagy a Magas-Taurok (Hohe Tauern) csodálatos csúcsai közé, élete első háromezresére. Kínálatunkat e téren is folyamatosan bővítjük – ahogy mi magunk is felfedezzük, bejárjuk az újabb helyszíneket, s kapcsolatokra, barátságokra teszünk szert.
A társulás tevékenységi köre másra is kiterjed?
Természetesen; vállalt céljaink egyike, hogy a természet szeretetét az ifjabb korosztályba oltsuk. A gyerekek számára szervezett természetjárásaink alkalmával próbáljuk megmutatni a világ, az élet, közvetlen környezetünk apró és mégis óriási jelentőségű csodáit. Nagy sikerük van az iskolások számára szervezett előadásainknak, a vetítéseknek is; ezek általában hegymászótúráink élményanyagához kapcsolódnak, de szólhatnak a környezetvédelem problémáiról, vagy éppen a keleti filozófiáról, harcművésze-tekről.
Milyen irányban lehet erről a pontról mozdulni?
Szeretnénk hűek maradni eredeti elképzelésünkhöz, tehát ahhoz, hogy elsősorban az iskoláskorúakat szólítsuk meg. Ennek szellemében idén új helyszíneket, lehetőségeket iktattunk be ajánlatunkba, melyek év végi osztály- vagy jutalomkirándulás keretében felkereshetők. A már említett helyszíneken kívül bejött a képbe az ország keleti szeglete is; a Gömör-tornai Karszt, mely az ország legnagyobb kiterjedésű karsztvidéke, számos barlangjával, kanyonjaival, a túraútvonalak, valamint a kulturális és történelmi emlékek sokaságával méltán tarthat igényt az érdeklődésre. Ugyanakkor nyitottak vagyunk a gyerekek igényeire, azt is mondhatnám: ha túráról, kirándulásról, vándorlásról van szó, nem ismerünk lehetetlent! Honlapunkon (www.vandorlass.eu – a szerző megj.) minden szükséges információ megtalálható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.