Tanulmányi kirándulás Budapestre

Iskolánk, a dunaszerdahelyi Szabó Gyula Utcai Szakközépiskola diákjai budapesti tanulmányi kiránduláson vettek részt, amely magában foglalta a Budapesti Műszaki Egyetem magasfeszültségű laboratoriumának és az Elektrotechnikai Múzeum látogatását.Elvárásainkat nagyon is felülmúlta az egyetem laboratór

Iskolánk, a dunaszerdahelyi Szabó Gyula Utcai Szakközépiskola diákjai budapesti tanulmányi kiránduláson vettek részt, amely magában foglalta a Budapesti Műszaki Egyetem magasfeszültségű laboratoriumának és az Elektrotechnikai Múzeum látogatását.

Elvárásainkat nagyon is felülmúlta az egyetem laboratóriuma, a modern épületek, az új felszerelések. A biztonság láthatóan az első szempont volt a laboratóriumban. Ez megmutatkozott akkor is, amikor a laboratóriumba való belépéskor mindenki kapott egy védősisakot. A bennünket fogadó tanár átfogó beszámolót tartott az ott található berendezésekről és azok gyakorlati használatáról. Az első gyakorlati bemutató a 25kW próbatranszformátoron történt, amely egy kis zúgást követően szórta magából a szikrákat. Elképesztő, mire képes a nem is kis elektromosság. A következőkben magyarázatot kaptunk sok olyan kérdésre, amelyet eddig nem teljesen értettünk, megtudtuk, miért ne álljunk villámlás idején magas tárgyak, fák közelében, és azt is, mi történik olyan tárgyakkal, amelyeket magasfeszültségű villámcsapás ér.

A laboratóriumban rábukkantunk egy úgynevezett Faraday-kalitkára, amely arra hivatott, hogy villámcsapás esetén a kalitka felületén végighaladva megvédje a benne lévő személyt, illetve tárgyat. A tanár úr egy önként jelentkezőt kért. Az addigi visszafojtott csend még csendesebbé vált. A tanár úr kiszemelt engem, és arra kért, jelentkezzem én. Ha nagy nehezen is, de végül beléptem az eddig vaskerítésekkel elválasztott helyiségbe, ahol egy ember nagyságú kalitka várt. Utolsó telefonhívásokra és üzenetekre nem volt idő. Beültem a kalitkába és vártam. Jöjjön, aminek jönnie kell. Fények le, néma csend, majd hirtelen három hangos csattanást hallottam. Már vége is volt. Végül megtudtam, hogy ami csak néhány centiméterre a fejem felett zajlott le, az tulajdonképpen halálos csapás lett volna. Köszönöm, Michael Faraday.

Ezután az utunk az Elektrotechnikai Múzeumba vezetett, ahol Jarosievitz Zoltán egyórás kísérletsorozaton bemutatta az elektrotechnika alapjait, történetét. A kísérletek által sokkal átfogóbban és szórakoztató módon ismerhettük meg az elektrotechnikát. A tanár úr érdekes élményeket szeretett volna nyújtani a csoportunknak, ezért megkért bennünket, fogjuk meg egymás kezét és az asztalnál ülő utolsó két csoporttársunk egymás felé közelítve az ujjukat ne ijedjen meg. A dörzsgép által létrehozott elektromosság az osztálytársaink kezén végighaladva az utolsó két személy ujját megcsípve sült ki.

A múzeumban a televízióban látott kísérletnek is a szemtanúi lehettünk, amely burgonyából kinyert elektromos árammal látott el egy LED diódát. Az egy órán át tartó kísérletezést követően bejártuk a múzeumot, ahol a magyar vasút történetét és fejlődését is nyomon követhettük.

A tanulmányi kiránduláson betekintést nyertünk az elektrotechnika működésébe, annak múltjába, hála az iskolánknak és a tanároknak, akik lehetővé tették a Budapesti Műszaki Egyetem megtekintését, illetve az Elektrotechnikai Múzeumban való látogatást.

Szarka Bálint, 3. D

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?