Sulibotrány Angliában

A brit középiskolákban tavaly végzett diákok valószínűleg lélegzet-visszafojtva várják annak a vizsgálatnak a végét, amely az érettségi-felvételi tesztek eredményeit tekinti át újra.

A brit középiskolákban tavaly végzett diákok valószínűleg lélegzet-visszafojtva várják annak a vizsgálatnak a végét, amely az érettségi-felvételi tesztek eredményeit tekinti át újra. Felmerült ugyanis a gyanú, hogy az érettségi vizsgákat felügyelő testület pressziót gyakorolt a középiskolák igazgatóira, hogy ne szülessenek hirtelen „kiugróan jó” eredmények.

Hetek óta áll a bál a brit közoktatásban. A botrány legújabb fejleményeként a két hete lemondott hivataláról az érettségi vizsgákat felügyelő testület (QCA) vezetője. Estelle Morris oktatási miniszter a BBC-nek adott nyilatkozatában azt mondta, Bill Stubbsnak azért kellett mennie, hogy „visszaállítsák a közvélemény bizalmát.” Ez pedig a jelek szerint nem lesz könnyű, miután felmerült a gyanú, hogy a QCA pressziót gyakorolt a középiskolák igazgatóira, hogy ne szülessenek hirtelen „kiugróan jó” eredmények az érettségiken. Idén ugyanis megreformálták a vizsgarendszert, ami a diákok számára jelentett elsősorban könnyebbséget. A gyanú szerint emiatt a QCA azt szerette volna elérni, hogy az eredmények csak fokozatosan, évek alatt javuljanak majd. Az érintettek, diákok véleményét valószínűleg csak erősen eufemizálva merte idézni a BBC is. „Sokkal rosszabb jegyet kaptam pszichológiából, mint számítottam, ezért nem vettek fel. De most már azt szeretném a legjobban, ha vége lenne az egész huzavonának, és eldöntenék végre, hogy érvényben maradnak-e a megállapított eredmények, vagy új osztályzatokat kapunk, esetleg újra kell majd írni az egészet” – hangzott a 19 éves James Lacey véleménye. Ő Manchesterben szeretett volna pszichológiát tanulni, de szerinte „ez az év már úgyis elveszett” a számára.

Az esethez tudni kell, hogy az „A-level”-nek hívott érettségi vizsgák felvételiként is szolgálnak. A brit oktatási rendszer szerint ugyanis az egyetemre jelentkezőnek egy külön beadott pályázat és a tanárok véleménye alapján a felsőoktatási intézmény maga állapít meg egy „személyre szabott” követelményt, és ezt a leendő hallgatónak az érettségin kell teljesítenie.

A botrány kirobbanása után a brit oktatási minisztérium egy bizottságot hozott létre. A testület vezetője, Mike Tomlinson miatt azóta már széles körben csak „Tomlinson-vizsgálatként” emlegetett ellenőrzés eredményét a héten tervezik nyilvánosságra hozni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?