Régi játék kicsit másképp

A dominó a világ egyik legrégibb játéka: az első készletet Kínában 1120 táján készítették. Bár már egészen kisgyermekek játszanak vele a világ minden országában, kevesen tudják, hogy több mint 50 fajta játéktípusa van.

A legfőbb különbség a kínai és az európai játék között van: az előbbi készletének más kockái vannak, valamint hosszabbak, szélesebbek és színesebbek is az európai típusnál.

A dominó elnevezése a francia nyelvből származik: a keresztény papok téli csuklyájának alapján nevezték el így, amely kívül fekete, belül fehér volt. De Európában elsőként Olaszországban jelent meg. A már jól ismert külsővel bármilyen játékboltban találkozhatunk: igazi, lehet jó minőségű fából, avagy csak műanyagból készült játékeszközt kapni. Minden darab két részre tagolódik, bármelyik felén 0 és 9 közötti egész szám fordulhat elő, az alapdoboz így 28 dominót tartalmaz. A mostani időkben már a piaca is megváltozott a játékoknak: van Disney-figurás, állatos és persze betűs dominó is, hogy az óvodások ebből is tanuljanak.

Kínai alapjáték

Ahhoz, hogy kipróbálhassuk a kínai alapjátékokat, készítenünk kell annak megfelelő dominókat. Ezt a következőképpen tehetjük meg: kezdetnek 2 európai dominókészletet kell beszerezni, amelyből összesen majd 32 dominókocka lesz egy kínai szett. Ki kell szedni belőle az üres lapokat, a következő kockákra pedig mindkettő szettből szükség lesz: 6–6, 6–5, 6–4, 6–1, 5–5, 5–1, 4–4, 3–3, 3–1, 2–2, 1–1. A kínai lapokon nincsenek elválasztó vonalak, leginkább az összértékét nézik a játékokban, valamint színekkel különböztetnek meg néhányat: az 1-esek és 4-esek pirosak, a dupla hatosok 3-3 piros és fehér pöttyből állnak, a többi téglalapok fehérpontosak.

Nagy izgalom

De a dominó manapság már mást is jelent: talán a történelemből adódóan, de Európa és Ázsia (e téren is) verseng. Ki ne ismerné az évente megrendezésre kerülő Dominó-napot? Több millió dominó, nagy izgalom, gyönyörű képek és siker. Aki még nem látta az eseményt egyszer sem, mindenképpen nézze meg ez év vége felé! Hasznos angol nyelvű olvasmány, rengeteg játékfajtával: www.dominorules.com. (epr)

Az alapjáték a következő

Mint a kártyalapokat, összekeverjük és középre rakjuk fejjel (pontokkal) lefelé. Minden játékos 5 darabot húz belőle és egyet felfordítunk középre. Meghatározott sorrendben rakunk illeszkedő téglatesteket a kezdő dominóhoz, ha nem tudunk, akkor húzunk és a következő játékosé a terep. Addig folytatódik a játék, míg valaki az összes nála lévő dominót elhelyezte a sorba, bár sokan úgy szokták játszani, hogy amíg van fel nem használt elem, addig játszik. Mint minden játéknak, a dominónak is megvan a saját nyelvezete: nincsen benne adu, nem kell bemondani kulcsszavakat, de szerepelnek benne elnevezések, mint pl. kígyószem (1–1) vagy erős nyolcas (4–4).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?