Palóc Mesemondó Verseny

A szalóci Gombaszög Fejlesztéséért Alapítvány, a balassagyarmati Mikszáth Kálmán Művelődési Központ, a Palóc Társaság és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Rimaszombati Pedagógiai Központja hatodik alkalommal hirdeti meg országhatártól függetlenül – a palóc tájnyelv teljes dialektusterületén

A szalóci Gombaszög Fejlesztéséért Alapítvány, a balassagyarmati Mikszáth Kálmán Művelődési Központ, a Palóc Társaság és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Rimaszombati Pedagógiai Központja hatodik alkalommal hirdeti meg országhatártól függetlenül – a palóc tájnyelv teljes dialektusterületén a magyar tannyelvű óvodák, az alapiskolák tanulói, a középiskolák diákjai és felnőttek részére a Palócország – meseország elnevezésű Palóc Mesemondó Versenyt.

A palócság szokásaiból sokat elhagyott már. A mesék, a dalok egyre ritkábban csendülnek fel családi körben. A verseny egyik célja újra felfedezni, megismerni és megismertetni a palóc vidék népmeséit, történeteit, továbbéltetni a hagyományos mesemondói stílust, és természetesen lehetőséget adni a palóc-magyar tájnyelvet beszélő gyerekeknek, hogy megmutassák előadói tehetségüket, s bizonyságot tegyenek e nyelvjárás sokszínűségéről, s az egyetemes magyarság számára talán kissé szokatlan kiejtésbeli sajátosságainak szépségeiről.

A verseny életkor szerinti kategóriái:

1. kategória: óvodások (5 éves kortól),

2. kategória: alapiskolák 1–3. évfolyamos tanulói,

3. kategória: alapiskolák 4–6. évfolyamos tanulói,

4. kategória: alapiskolák 7–8. évfolyamos tanulói,

5. kategória: a középiskolák tanulói,

6. kategória: felnőttek.

A versenybe egy, a palóc tájnyelv dialektusterületéhez (lehetőség szerint a saját lakhelyhez, településhez) kötődő népmesével lehet benevezni. Azok a versenyzők, akik a Palóc Mesemondó Verseny korábbi rendezvényein is részt vettek, az általuk e versenyen már egyszer elmondott mesével nem jelentkezhetnek

A zsűri által díjazott törekvésnek számít, ha:

a versenyző a mesét (a szöveg származási helyének megfelelő) palóc tájnyelven adja elő, versenyző meséjét (a választott meseszöveg származási helyéhez tartozó, jellemző) népviseletbe öltözötten adja elő,

a versenyző a szöveget a mesemondás hagyományának megfelelően (az ebben foglalt nyelvi-stilisztikai fordulatokkal és egyéb, a mesei nyelvezet szabályaihoz illeszkedő nyelvi eszközökkel) szabadon, rögtönzött fordulatokkal adja elő.

A felnőtt kategóriában különösen kívánatos pedagógusok és pedagógusjelöltek jelentkezése, akiknél a szöveg improvizatív előadására való törekvés – a mesemondás hagyományának életben tartása szempontjából – fokozottan ajánlott.

Értékelés:

Egy-egy elődöntőből kategóriánként legtöbb 2 versenyző juthat a döntőbe. Amennyiben a továbbjutó versenyzők száma egy-egy elődöntőben nem éri el a meghatározott létszámot, úgy a zsűri az elődöntők eredményeinek összesítése után egy-egy elődöntőből körzetenként több versenyzőt is javasolhat a döntőbe.

A versenyzők teljesítményét a palóc vidék neves személyiségei, néprajzosok, előadóművészek, pedagógusok, illetve nyelvészek, irodalmárok, bírálják el. A verseny színvonalának és kiegyensúlyozottságának szempontjából fontosnak tartjuk, hogy a nevezett elődöntők értékelő bizottságának tagjai lehetőleg minden körzetben egy és ugyanazon személyek legyenek.

A döntőben a zsűri minden kategóriában egy palóc nívódíjat adhat ki: I. kategória: Őzike Palóc Nívódíj, II. kategória: Sólyom Palóc Nívódíj, III. kategória: Táltos Palóc Nívódíj, IV. kategória: Griffmadár Palóc Nívódíj, V. kategória: Csodaszarvas Palóc Nívódíj, VI. kategória: Életfa Palóc Nívódíj. Több évfolyamban nagydíjjal jutalmazott mesemondónak ítélhető oda a Rozmaring Palóc Nívódíj. Az elődöntőket 2007. február 20. – március 31. között, a jelentkezések függvényében, a meghirdető szervezetek és társszervezők megegyezése alapján szervezzük, melyre minden versenyző meghívót kap.

A területi elődöntőkön legjobban szereplők meghívást kapnak a Palócország – Meseország Palóc Mesemondó Verseny döntőjére, amely 2007. április 13–15 között kerül megrendezésre a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban (2660 Balassagyarmat, Rákóczi út 50.) A jelentkezési lapokat is erre a címre kérik visszaküldeni! Bővebb információ Fábián Edittől kérhető a 0908/175133-as telefonszámon és a [email protected] e-mail címen. Jelentkezési határidő: 2007. február 10.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?