Évekkel ezelőtt a legbuzgóbb vers- és prózamondók sem gondolták, hogy kedvenc versükkel vagy prózájukkal a fellépések nagy számából válogathatnak. Ebben az évben az irodalmi évfordulók és neves költőink nevéhez kötődő találkozók száma örvendetesen gyarapodott.
Országos Mikszáth Napok a Nógrád megyei Pásztón
Mivel a pásztói gimnázium a nagy palóc nevét viseli, az iskola vezetősége úgy gondolta, hogy tovább kell ápolniuk Mikszáth kultuszát. József Attila centenáriumának árnyékában és a médiák távollétének ellenére is az idén április 25–28. között zajlottak az események, melyre a magyarországi megyei döntők legjobbjait, valamint az erdélyi és a szlovákiai elődöntőkből is a legjobbakat hívták meg. A losonci elődöntőből négyen kaptak meghívást Pásztóra.
Az első két nap a résztvevők Mikszáth, Madách és Balassi emlékhelyeket látogattak meg. Jó nyitánynak bizonyult ez a rendezők részéről, hisz a látott helyszínek – a hely szelleme – nagy hatással voltak a fiatalokra, közelebb hozta az írót a fiatalokhoz, s az sem mellékes, hogy irodalmi és magyarságélményüket is fokozták
Április 27-e a prózamondóké volt, ahová 24 középiskolás küzdötte be magát, s közülük 19 már szorongva várt a pásztói Teleki László Művelődési Központban a szereplésre. A megnyitó, a köszöntők és egy irodalmi előadás után következett a vetélkedő első része. A versenyzők a választott Mikszáth művel vagy műrészlettel léptek fel. Délután folytatódott a választott résszel, a Nyugat folyóirat megszűnéséig alkotott magyar prózai művekkel. A negyedik nap a záróprogramoké volt: kiértékelés, eredményhirdetés, a díjak átadása és a gála. A zsűri elnöke, dr. Kozma Dezső egyetemi tanár Kolozsvárról, Mikszáth népszerűségét a könnyed mesélésben és a közvetlen hangnemben láttatta. Az író alakjai a földön járnak, s ezt szívták magukba az előadók is az emlékhelyeken.
Mindnyájan nyertesei lettünk a seregszemlének, mert egymás előadásaiból is sokat tanulhattak a szereplők. A felvidékiek igen jól szerepeltek: 4 tanulóból 3 díjazott lett: Mihály Gyula Losoncról, Földi Nikoletta Dunaszerdahelyről külön díjban részesültek, s Magda Katalin Zselízről a 2. díjat kapta. A gálaműsorban az összes díjazott az Ágasvár néptáncegyüttessel felváltva szerepelt. A jól végzett munka örömével indultunk haza – vagy egy következő találkozóra – hogy szép pillanatokat szereztünk magunknak, egymásnak s a közönségnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.