Miért hazudnak a gyerekek?

Egy alkalommal megkérdezték Karácsony Sándortól, miért nevezi a gyermeknevelést háborúnak. Karácsony indulatos iróniával azt válaszolta: mert az.

Nem igazi pedagógus az, aki sosem kerül konfliktushelyzetbe, vagy kitér előle. Karácsonynak ebben valóban igaza volt. A mai pedagógus, nevelő gyakran konfliktushelyzetben van. Kicsit már sok is a szüntelen hadakozás; fárasztó, néha egyenesen ingerlő, mert ha akarja, ha nem, harcolnia kell. A gondot általában az okozza, hogy sokszor értelmetlen és nem szükségszerű csatákat kell megvívnia. Ha a konfliktus abból adódik, hogy bizonyítania kell igazát tanítványai előtt, akkor van annak a harcnak értelme, sőt szükséges.

Ez a szakmával jár

De ha igazát olyanok előtt kell bizonyítania, akik szándékosan teremtenek fronthelyzetet, akkor a konfliktus egyszerűen idegtépő, és maradandó rossz nyomot hagy.

Tény, hogy a konfliktusok napjainkban is nagyon megszaporodtak. Ha magát az oktatás alaphelyzetét vesszük figyelembe, megállapíthatjuk, hogy abból is adódnak problémák. Például az órán elhangzó szavak 60–70 százalékát a pedagógus mondja ki – így egy-egy tanulóra az összesen kimondott szavaknak csupán 1–2 százaléka esik, vagy a diák átlagosan háromnaponként intézhet kérdést a pedagógushoz – ez idő alatt a tanár, a tanító az osztályt 700–800 kérdéssel állítja szembe. Általában azt a diákot tekintik sikeresnek, aki képes úgy alkalmazkodni, hogy a tanár elvárásainak megfeleljen. Ezeket a diákokat jutalmazzák, dicsérik és emiatt sikeresek. Az önállóságra törő diákokat, akik nem férnek bele az egyoldalúan irányított nevelési koncepcióba, megdorgálják, rosszabbul osztályozzák és büntetik.

Protestálnak, lázadnak

Az egyoldalúan irányított nevelés esetében a tanulók háromféle módon reagálnak: az alkalmazkodni kész tanulók együtt játszanak a pedagógussal, a kritikusabbak közönnyel és passzivitással reagálnak, az önállóságra törekvő diákok protestálnak, lázadnak, a tanítást megzavarják. A tanítási folyamat zavarának egyik forrása a jogosnak tekinthető ellenállás a diákot elhallgattató oktatási koncepcióval szemben. Hozzátartozik az iskolai hétköznapokhoz, hogy a gyerekek igen nagy százaléka az iskolai problémák, dilemmák miatt szorongással fekszik le. Ez a szorongás nem marad otthon a párnák között, hanem ott ül majdnem minden padban. Gyakorlati vizsgálatok alapján bebizonyították, hogy a szorongás: csökkenti az iskolai teljesítményt, befolyásolja az intelligenciát, zavarokat provokál, akadályozza a tanulási folyamatokat, a szorongás hatásai az iskolás gyermekek egyharmadát érintik.

Megtörtént eseményeket ferdít el

A pedagógus általában a viselkedészavarokkal találkozik leggyakrabban, és ezek közül főleg a hazudozás, lopkodás és a csavargás okozza a legtöbb gondot. Először tisztázni kell, mikor hazugság a hazugság, vagyis mi a hazugság ismérve. Hazugság az, ha a gyermek szándékosan akarja megtéveszteni pajtásait, tanárait, szüleit. A hazug gyermek megtörtént eseményeket ferdít el, hogy ezzel a maga javára vagy mások kárára új helyzetet teremtsen. Az igazi hazugság szándékos megtévesztés, és többféle indítéka is lehet. ĺgy találkozhatunk: félelemhazugsággal – a leggyakoribb jelentség, a gyermek fél a büntetéstől, és azért hazudik. A szükséghazugság kitérni a válaszadás elől.

A szülők pozitív modellje

A sikertelen, kudarcos gyermek sokat hazudik, ezt vágyhazugságnak nevezzük. Ha a pedagógus rájön a hazugságra és annak okára, akkor az oki tényezők megszüntetésére kell törekednie. Főleg az igazmondás, a hazugság és a rágalom fogalmainak a meghatározására, vagyis az általános erkölcsi normák kialakítására kell törekednie a pedagógusnak, különben akkor, ha a szülők pozitív modellje nem tanította meg a gyermeket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?