Megújulás előtt a szakma

A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége meghívására 43 felvidéki magyar pedagógus vett részt júliusban Erdélyben a XII. Bolyai Nyári Akadémián. A Kárpát-medence legnagyobb nyári pedagógus-továbbképzésére a hazai pedagógusokat Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége központi irodájának vezetője kísérte el. Vele beszélgettünk.

Hány szakcsoportban folyt a képzés?

A Bolyai Nyári Akadémián 19 tanfolyam közül választhattak felvidéki magyar pedagógusaink. A 43 pedagógus 5 helyszínen és 16 szakcsoportban bővítette tudását elméleti és gyakorlati szinten egyaránt. A földrajztanárok továbbképző tanfolyamát a jobb helyismeret érdekében évről évre más vidéken rendezik. Idén a gyergyószentmiklósi Szent Benedek Tanulmányház volt a vendéglátójuk. Több értékes előadás után a módszertani kérdések is megvitatásra kerültek, melyet a moldvai Magyarfaluba tett tanulmányi kirándulás tett gazdagabbá. Az ének-zene szakos pedagógusok és a művésztanárok továbbképzése a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Líceumban folyt. A vendégtanárok, szakoktatók az anyaországból és Erdélyből érkeztek. A művésztanárok alkotótáborát a líceum galériájában kiállítás zárta, majd ezt követte a Szent Miklós-hegyi plébániatemplomban az ének-zene szakos tanárok kiváló hangversenye. A Bányai János Műszaki Szakközépiskola a szakoktatás műszaki területét vállalta fel. A rendezvénynek olyan neves előadói voltak, mint Kőnig Sándor, az Apáczai Közalapítvány Kuratóriumának elnöke, Modláné Görgényi Ildikó a Nemzeti Szakképzési Intézet főigazgató helyettese. Az előadók a műszaki oktatás több területén tartották meg előadásaikat, többek között az Európa Unió nyújtotta lehetőségek kerültek szóba. A magyar szakos kollégák a szovátai Teleki Oktatási Központban megismerkedhettek azokkal az új eljárásokkal, melyek napjainkban meghatározzák a tankönyvek szerepét a magyar nyelv és irodalom tanításában. Elméleti és gyakorlati, szakmódszertani ismeretekkel bővítették tudásukat Segesváron a német nyelvet oktató tanítók és tanárok.

Idén először szerveztek Csíkszeredában osztályfőnökök és iskolapszichológusok számára egészségfejlesztési tárgykörben továbbképzőt, milyen volt ez iránt az érdeklődés?

Osztály és osztályfőnök a gyermekközpontú iskolában – ez volt a témája az osztályfőnöki szekciónak, mely iránt igazán nagy volt az érdeklődés. A képzés célja: valamit a gyakorlatban is tenni a gyermekközpontú iskoláért, melynek lényege: olyan légkört teremteni, amelyben a gyermek lehetőséget kap arra, hogy képességeit felmérje, problémáit kezelni tudja. Minden gyereknek, fiatalnak oldott, feszültségmentes közösségben kellene tanulnia, ahol jól érzi magát. Az oktatás mellett nagyobb hangsúlyt kellene helyezni a nevelésre. Ahhoz, hogy mindez megvalósuljon, a tanárnak ismernie kell azt, akivel dolgozik, akit tanítani szeretne. Ugyanakkor őszinte kapcsolatnak kell kialakulni a szülőkkel.

Milyen kísérő rendezvényeken vettek részt még a pedagógusok?

Kísérőrendezvények keretén belül vendéglátóink tanulmányi kirándulásokat szerveztek a résztvevők számára: pl. a festői szépségű Békás-szoroshoz, a Gyilkos tóhoz. Többen megtekintették: Szejke, Farkaslaka, Korond, Szováta nevezetességeit. Esténként magyarországi vendégművészek szórakoztatták a hallgatóságot, továbbá lehetőség nyílt a kötetlen, jó hangulatú beszélgetésekre.

Milyen eredményeket ért el létrehozása óta a nyári akadémia?

Ez a nyári akadémia 12 éves működése után ma már a Kárpát-medence legnagyobb pedagógus továbbképzésének számít. Az akadémián zajló tanfolyamok fokozatosan bővültek, s napjainkban már a felnőtt és tanulói közösségek együttműködésének alapszabályait, a demokratikus légkör megteremtésének módszertanát, illetve ezek megismerését, gyakorlati alkalmazását biztosítják a pedagógusok részére, valamint szakismeretek átadását teszik lehetővé

Egy hét után milyen szakmai tapasztalatokkal tért haza?

A Bolyai Nyári Akadémia számomra egyértelműen bizonyította azt a tényt, hogy a pedagógusszakma az egész világon megújulás előtt áll. Az ismeretközlés mellett nagyobb súlyt kell fektetni a készségek, képességek fejlesztésére. A helyi oktatáspolitikát kell életbe léptetni, ennek értelmében pedig olyan szakmákat tanítani a diákoknak, amelyekkel gyorsan el tudnak helyezkedni. A XII. Bolyai Nyári Akadémia bebizonyította, hogy létünk itt, a Kárpát-medencében nem lehet természeti tény, tudatos alkotómunkával kell megmaradnunk Európához való csatlakozásunk után is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?