Különvélemény

Rendezte: Steven Spielberg
Szereplők: Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max Von Sydow, Kathryn Morris, Tim Blake Nelson, Peter Stormare

Tagadhatatlan, hogy ma Steven Spielberg Hollywood, és talán az egész filmszakma legnagyobb mesemondója.

Rendezte: Steven Spielberg

Szereplők: Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max Von Sydow, Kathryn Morris, Tim Blake Nelson, Peter Stormare

Tagadhatatlan, hogy ma Steven Spielberg Hollywood, és talán az egész filmszakma legnagyobb mesemondója. Legyen az háborús történet, mesefeldolgozás vagy sci-fi, ő szemkápráztató, grandiózus és már-már szürreális látványvilágot tud létrehozni minden történethez. Igaz, ehhez a mester fogékony elméjén kívül kell meg egy rakás pénz és a modern technikai legújabb játékai is, amire remek példa Spielberg legújabb munkája, a Különvélemény. Az óriási költségvetésből készült film igazi vizuális orgia, a lehető legtöbb technikai újdonsággal, miközben alapvetően megmarad egy felnőttekre szabott, túlméretezett, de mégis az ártatlanságról és a jóságról szóló gyerekmesének. Furcsa egyveleg, néha zavarbaejtő kuszasággal, rengeteg mondanivalóval és elképesztő tempóval.

2054-ben mindenütt szupergyors és szuper-áramvonalas mágneses járművek siklanak a felhőkarcolók között, miközben lépten nyomon beszélő reklámok szólítják nevén az embert, hiszen mindenki könynyen azonosítható a retinája alapján. De a legjobb a jövőben, hogy nincsenek többé gyilkosságok. Létezik ugyanis egy speciális egység, a Bűnmegelőző Osztag, amely három csalhatatlan látnok víziói alapján még azelőtt lecsap a bűnösökre, hogy azok elkövetnék tettüket. A kísérleti jelleggel működő egység parancsnoka, John Anderton (Tom Cruise). mélyen hisz a rendszerben, és kételkedésre nincs is semmi oka – egészen addig, amíg maga is gyanúsítottá nem válik, amikor egyszer csak önmagát látja egy vízióban, amiből kiderül, hogy 36 órán belül megöl egy vadidegen embert. Kivételezés nincs, őt is gond nélkül „lefagyasztanák”, ha nem menekülne el, így hősünk alámerül a tökéletesen automatizált városban, hogy felderítse a saját ügyét. Sarkában ott lihegnek osztagának kopói, élükön legfőbb riválisával, Danny Witwerrel (Colin Farrell), és minden lépését nyomon követik a város megfigyelőrendszerei, miközben meg kell találnia számára ismeretlen, jövőbeli áldozatát . Ráadásul önmagának is fel kell tennie néhány kellemetlen kérdést.

Őszintén szólva eleinte nehéz felvenni a Különvélemény ritmusát, és nem csupán a gyors tempó miatt. Nehéz ugyanis átlátni magát a bűnmegelőző rendszert. Azt még elfogadjuk, hogy van három, vízben levegő ember, akik előre látnak gyilkosságokat, mert ugye erről szólnak a víziók, de hogy meg tudják mondani a gyilkos és az áldozat nevét is? És ha a potenciális gyilkosok nem követik el a gyilkosságot, akkor miért jegelik be őket egy életre? No mindegy, bele lehet jönni, ahogy kis idő elteltével Tom Cruise-t is meg lehet szokni, és ahogy egyre jobban szorul körülötte a hurok, a végére még egy kicsit rokonszenvessé is válik. Például amikor éppen a szemét veszik ki, majd a saját szemgolyóit üldözi egy sötét folyosón, akkor még meg is esik rajta a szívünk. Mert Tomnak rengeteget kell menekülnie – érdekes, hogy a legtöbb sci-fi a menekülésről szól – és ezek a film legjobb részei. Itt minden stimmel: jó a tempó, sorra követik egymást a remekül kivitelezett eredeti ötletek, különösen miután Anderton magával viszi Agathát (Samantha Morton), az egyik jövőbelátót, és aki látja a jövőt, azt bizony nehéz kicselezni.

A profi és izgalmas sci-fi krimi mellett van egy másik, végig kihangsúlyozott szál is. Ez a főhős belső utazása, amelynek során önmagában találja meg az igazságot, és persze rácsodálkozik önmagára és a világra is. Ez a vonal egyenesen következik Spielberg előző meséjének, az A.I. – Mesterséges intelligencia világából, követve annak felépítését és alapmotívumait. Ám szerencsére itt van kiindulópont és végállomás, gyilkos és áldozat, vagyis a nagy ideológiai kérdések mögött azért végig ott van a halálosan profi krimi, amin izgulhatunk, és ami valóban elkápráztat.

A film alapanyagául szolgáló, 1956-ban megjelent novellát az a Philip K. Dick írta, aki többek között a Szárnyas fejvadász szerzője is. (sn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?