Hogyan írjunk jó önéletrajzot?

Biztosan mindnyájatoknak kellett már önéletrajzot írni. Ilyenkor feltesszük a kérdést, minek kell belekerülnie egy jól megírt önéletrajzba? Az alábbiakban pár ötletet olvashattok, ami reményeink szerint ösztöndíjak, munkahelyek megpályázásánál utat mutat nektek, és siker koronázza majd próbálkozásotokat.

Az önéletrajz megírása előzetes önvizsgálatot igényel. Fontos, hogy átgondold milyen képességeid, tulajdonságaid, szakismereteid vannak, mit vársz el leendő munkahelyedtől.

Mindig küldj az illetékesnek címzett kísérőlevelet az önéletrajzoddal.

A kísérőlevél tartalmazza:

Miért írsz (hivatkozz egy hirdetésre, esetleg egy előzetes telefonbeszélgetésre, vagy egy ismerősödre, akitől az információt kaptad)

u ĺrj egy mondatban arról, miért vagy alkalmas a munka elvégzésére

Fogalmazd meg miért éppen arra a cégre esett a választásod (mit tudsz a cégről, és miért esik egybe választásod, életcélod a cég tevékenységével).

Általános tudnivalók:

Jó tanácsok:

Törekedj a rövid, világos megfogalmazására, tagold a szöveget! A szerkesztés, a fogalmazás módja és az írás külalakja jellemzi az álláskeresőt.

Kerüld a zsargont és a túlzásokat!

Ne feledd, hogy a helyesírási hibák csökkentik esélyeidet.

A tiszta, világos, jól szerkesztett önéletrajz belépőjegy a személyes találkozáshoz.

Gépelt önéletrajzot küldj, ha a munkáltató nem kéri külön, hogy kézírással készítsd!

Számíts rá, hogy több piszkozatot is fogsz írni, míg elkészítesz egy igazán szépen megfogalmazott, jó önéletrajzot.

Mindig csak a lap egyik oldalára írj!

Mielőtt elküldöd az önéletrajzodat, mindig kérjél meg legalább két embert, hogy olvassák el az anyagodat. Erre azért van szükség, mert az emberek hajlamosak arra, hogy saját hibáikat ne vegyék észre.

Legyen mindig tartalékpéldányod.

Mit tartalmaz az önéletrajz?

Személyes adatok: név, cím, elérhetőség (telefonszám, e-milcím)

Iskolai végzettség: évszámokra lebontva az alapiskolától a középiskoláig, esetleg az egyetemig, tanulmányi versenyeken elért eredmény, külföldi részképzésen való részvétel

Munkatapasztalatok: Vedd számba, hogy a szakmai gyakorlatokon, esetleg nyári munkák során, családi vállalkozásban milyen feladatokat bíztak rád.

Szabadidős tevékenységek: Ha van olyan szabadidős tevékenységed, amely kreativitásodat, szorgalmadat, kitartásodat, sokoldalúságodat bizonyítja, azt mindenképpen érdemes megemlíteni.

Személyes jellemzők: Elsősorban azokat a képességeidet, tulajdonságaidat hangsúlyozd, amelyek az adott helyzetben hasznosak.

Referenciák: Ha a nyári gyakorlaton elégedettek voltak veled vagy van olyan tanárod, aki jó véleményt tud rólad adni, kérj tőle referencialevelet vagy kérd, hogy megjelölhesd őt referencia személyként.

Dátum:

Aláírás: Sose feledkezz meg az aláírásról. Ha kérik, mellékelj fényképet az önéletrajzodhoz, akkor a személyes találkozáskor már „ismerősként” érkezel. (sn, horv)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?