Harisnyahóbort

Itt van az ősz, itt van újra, didereg a lábam. Nem és nem hajlandó megszabadulni a reszketéstől. Tán szereti, ha futkos rajta a hideg. Hiába melengetem, hiába melengetik. Fűtőtesthez nyomom, anyu feneke alá dugom, harisnyát és zoknit húzok rá, de hajthatatlan.

Pedig ezerféle vastagságú, mintájú és hosszúságú harisnya áll rendelkezésemre. Talán nem minőségiek, talán gyatra másolatok. Vagy a telek hidegebbek.

Az archeológusok felfedezték, hogy Egyiptomban már az időszámításunk szerinti harmadik évszázadban hordtak harisnyát, amelyek Dura Europos szíraiai város lakosainak lábát díszítették. A perzsák jóvoltából a város 256-ban elpusztult, de a harisnya utóéletében ez nem okozott különösebb változást.

A 16. században a harisnyadivat a csúcspontjára ért. Erzsébet angol királynő 1589-ben pihepuha selyemharisnyát kapott ajándékba. A szegényebbek persze továbbra is kötött pamutharisnyát hordtak. William Lee feltalálta az első horgológépet, de az a királynő fennhatósága alatt állt. Aki a gép tervrajzát megpróbálta volna kicsempészni az országból, azt a királynő halálra ítélte volna.

A századok folyamán egyre díszesebb harisnyákat dobtak a piacra. A harisnya már nemcsak szükséges használati tárgy volt, hanem szexi, elegáns ruhadarabbá, azaz a divat részévé vált. A 19. század végén a harisnyák térd alá és fölé érnek, bugyiban végződnek, színekben pompáznak, csíkosak, sportosak, elegánsak, mattak és csillognak… Selyemből készülnek a luxusharisnyák, közkedveltségnek örvend a pamut. 1935-ben dr. Wallace Carothers kémikus feltalálja a szuperpolimer Fiber 66 anyagot, ami később a nejlon nevet kapja. A nejlonharisnya tehát kémiai csoda folytán létrejött divatcsoda, amit a nyilvánosságnak az 1939-es New York-i világkiállításon mutattak be. 1940-ben már az üzletekben vannak. Teljes a siker. Négy nap alatt négy milliót adnak el belőlük. Nagyszerű reklámfogásuk lehetett. Biztosan elhitették a vásárlókkal, hogy erre vágynak. Hogy kiemeli lábuk kecsességét, eltakarja a hibákat, ráadásul megvéd a hideg ellen. Sok nőnek teljesült ekkor az álma, mert hitt a reklámoknak. A háborús évek azonban nem voltak a harisnyatervezők- és gyártók javára: csak katonai célokra használhatták a nejlont. A nők azonban nem keseredtek el, hanem rafináltan más megoldáshoz folyamodtak: vették a szem- és szájceruzákat és rajzoltak maguknak. Egyesek csak csíkokat húztak a vádlijukra, mások becsíkozták, bekockázták lábszárukat. A hideg ellen mennyire védhetett a mintázat, nem tudhatom. Talán az öröm fűtötte őket, hogy íme, háború ide vagy oda, a mi lábszárunkat harisnya díszíti. Beérték a látszattal. Akár ma a melltartóbetétet és műkörmöket viselők, vagy a plasztikai sebész rendelőjéből távozók. A keleti blokkban a rajzolási divat sikeresen túlélte a háborút, és a keleti blokkbeli nők a hetvenes években is ceruzákkal a kezükben csicsázták a lábukat.

Pittsburghban negyvenezren álltak sorba harisnyákért, amint megnyíltak a háború után a boltok. Egymás kezéből kapkodták ki a harisnyaőrület áldozatai a harisnyákat. San Franciscoban kirakatokat törtek be, New Yorkban hat óra alatt ötvenezer harisnya talált gazdára. A hatvanas években, a miniszoknyák divatjával újra a csúcson vannak a térdzoknik, a harisnyák. Egyik divatjelenség támogatja a másikat. És a nők nem győznek bolondulni értük.

Az én lábam meg nemhogy örülne a valódi melegzokninak, harisnyának, annak, hogy bárhol, bármikor vehetek és veszek rá zoknit, hogy válogathatok a textilipar vívmányai közt, didereg. Hiába győzködöm. Hiába volt a feltalálók minden igyekezete, a téli cipőbetétek és melegharisnyák piachódítása, amint az utcára lépek, a melegség tovaszáll. Ilyen erővel a keleti blokk kései dicső polgáraként én is rajzolhatok a lábamra mintákat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?