Ha nincs kitől megkérdezned...

A szexuális úton terjedő betegségek az utóbbi évtizedekben egyre gyakoribbá váltak. Jelenleg a WHO (World Health Organisation = Egészségügyi Világszervezet) a leggyakoribb betegségek közt tartja számon ezeket a megbetegedéseket.

Korábban a szexuális úton terjedő betegségek közé négyet soroltak: a syphilist, a gonorrhoeat, a lágyfekélyt és a lymphogranuloma inguinale-t. Napjainkra azonban ezeket a megbetegedéseket háttérbe szorítva előtérbe kerültek más, szexuális úton terjedő, fertőzések, melyeket baktériumok, vírusok, protozoonok és egyéb fertőző ágensek okoznak. A HIV fertőzések és az AIDS-es megbetegedések számának növekedése elősegítette, hogy ezen csoportba tartozó fertőzések ismét a figyelem középpontjába kerüljenek. A fertőzéseket okozó ágensek között találkozunk olyannal, mely csak egy bizonyos, jellegzetes tünetegyüttest hoz létre, és olyannal is, amely eltérő tüneteket produkálhat.

Milyen jelentősége van ezen betegségek terjedésének?

A szexuális úton terjedő betegségek gyakran okoznak meddőséget, vagy méhen kívüli terhességet. Egy fiatalkorban elszenvedett fertőzés későbbi következményeként jelentkezhet, hogy a teherbe esés és a magzat kihordása sokkal nehezebbé válik. Ha az anya a terhesség ideje alatt beteg, akkor bizony a magzatot is érhetik káros hatások, melynek következménye lehet koraszülés, vagy az újszülöttek kis testsúlya, nem is beszélve arról, hogy a csecsemő fejlődésében is zavarok állhatnak be, sőt sajnos a magzat el is halálozhat. Az egyes kórokozók között vannak olyanok is, melyek szerepet játszhatnak egyes rákos elváltozások kialakulásában.

Mi állhat a háttérben?

1. A szegénység, a bűnözés, a prostitúció és a kábítószerélvezet mind-mind szerepet játszanak e betegségek elterjedésében.

2. A gazdasági változások, a gyakori költözések fellazították a társadalmi kapcsolatokat, mely szintén hozzájárul a probléma gyakoribbá válásához..

Az egyre korábban megkezdett nemi életnek, a gyakori partnerváltásnak és bizonyos magatartásbeli kockázati tényezőknek is szerepet tulajdonítanak..

Hogyan véd a fogamzásgátló tabletta a terhességtől?

Meggátolja a peteérést, ha nincs érett pete, nincs mit megtermékenyítenie a spermiumoknak. Sűrűbbé teszi a méhnyak-nyákot, ezzel megnehezíti a spermiumok előrehaladását a petefészek felé. Meggátolják, megnehezítik a megtermékenyített petesejt beágyazódását.

Mennyire megbízhatóak a mai fogamzásgátló tabletták?

Ha valaki pontosan szedi őket, az utasításokat betartva, majdnem 100%-osak. Pearl indexe a fogamzásgátló tablettáknak 0,1-2 között van. A mai korszerű fogamzásgátló tabletták Pearl indexe mind 0,1-0,2 körüli, ez azt jelenti, hogy az adott tablettával az utasításokat betartva 1 évig védekező 1000 nő közül 1-2 esik teherbe.

Minden nő használhatja?

A legtöbb nő igen, de nem mindenki. Minden gyógyszernél lehetnek a szedést kizáró okok, betegségek. A hormonális fogamzásgátló tablettáknál is így van. Ezekről a nőgyógyász illetve a gyógyszer tájékoztató ad felvilágosítást. Ilyenek, pl. a daganatos betegségek súlyos májbetegség, szívelégtelenség, magas vérnyomás, ismeretlen eredetű vérzés, trombózis.

Elkezdtem szedni a tablettát, de panaszokat okozott. Mit tegyek?

Kb. 8-10%-ban a tabletta szedés kezdésekor az első 3 hónapban lehet mellfeszülés, fejfájás, hányinger, vérezgetés. A vérzés általában kevés, de tarthat hosszabb ideig is. Ezek a panaszok 10%-ban előfordulhatnak, de nem ok a tabletta szedés abbahagyására, ezt viszont a nőgyógyásznak kell tisztázni.

Hány éves kortól lehet a tablettát szedni?

Az szedheti, akinek legalább 1-2 éve rendszeres ciklusa van és legalább 14-15 éves. Ebben a korban a partnerek bizonytalansága, fertőzés veszély miatt a gumióvszer helyesebb megoldás, vagy a tablettával együtt védekezés, azaz a dupla holland módszer. Ha a szexuális élet úgyis elkezdődik, az abortusz elkerülése a legfontosabb feladat, illetve a biztonságos védekezés.

Milyen káros mellékhatásai lehetnek a fogamzásgátló tablettáknak?

Kismértékben növelheti a trombózis és az embolia veszélyét. Növelheti a gombás megbetegedések előfordulását. Áttöréses vérzéseket, ame-norhoeát (vérzéskimaradást) okozhat, szív-, érrendszeri panaszokat (pl: magas vérnyomás) egyéb panaszok (emlőfeszülés, fejfájás). A májfunkciós értékeket megváltoztathatja, egyes májelváltozásokat és májban lévő ér elváltozásokat okozhat. Ezek között az elváltozások között a legtöbb igen ritkán fordul elő. Más elváltozásokról, melyek még ritkábbak, nőgyógyásztól érdeklődhetsz.

Milyen hasznos mellékhatása lehet a fogamzásgátló tabletták használatának?

Csökkenti a méhtest-rák, jó- és rosszindulatú petefészek daganat lehetőségét, petefészek cysta kialakulását, jóindulatú méhizom daganat a myoma kialakulásának lehetőségét, illetve kialakulását. Csökkenti a vérzéses napok számát 1-2 nappal és a vérzés mennyiségét, az infarktus kialakulásának lehetőségét, a méhen kívüli terhesség veszélyét. Enyhíti a férfi hormon túlműködésre visszavezethető bőrelváltozásokat: zsíros, pattanásos bőr, szőrösödés, férfias hajhullás lehetőségét. Szabályozza a menstruációs ciklust, csökkenti a menstruációs vér menynyiségét

Feledékeny vagyok, a tablettát el fogom felejteni bevenni, mit tegyek?

Nem szült fiatal lányok biztonságos védekezését a tablettaszedés és/vagy a gumióvszer nyújtja. Kösse a tabletta bevételét egy fix programhoz (pl. fogmosás), De figyelmeztetheti Önt ébresztőre beállított órája, mobiltelefonja is. Segíthet az olyan tabletta szedése is, ahol a 21 fogamzásgátló tabletta után, a 7 nap szünet alatt vastablettákat kell bevenni. ĺgy minden napra jut egy tabletta, nincs szünet, nem zökken ki a napi rutinból, és a vérszegénység ellen is hat.

Mi van, ha elfelejtettem bevenni időben a tablettát de még nem telt el 12 óra?

Ha valaki 1 órán belüli pontossággal szedi a tablettát a menstruációs jellegű vérzése is pontosan jelentkezik, ami előnyös. A tabletta bevételének elfelejtése hiba, de 12 órán belüli pótlása majd az aznapi tabletta a szokásos időben való bevétele védelmet ad. A tabletták pontos szedése mellett is előfordulhat ritkán teherbeesés. Ennek lehetőségét a rendszertelen szedés minimálisan megemeli.

12 órán túl 24 órán belül elfelejtett tabletta esetén mi a teendő?

Az elfelejtett tablettát be kell venni. Ha több tabletta is kimaradt, a levélben maradt tablettákat el kell dobni, és a következő 7 napban egyéb módszerrel kell védekezni /gumi óvszerrel/Plusz, ha a maradék tabletta kevesebb volt, mint 7, akkor szünet nélkül el kell kezdeni az új levél gyógyszer szedését, ha a maradék tabletta száma több volt 7-nél, akkor a szokásos egy hetes szünet után kell kezdeni az új levél szedését.

Mi a teendő hányás, hányinger esetén?

A tabletta bevételét követő 5-6 órán belüli hányás a tabletta felszívódását gátolja. Meg kell ismételni a tabletta bevételét. Ezért is célszerű a tablettát alvás előtt bevenni. A hányinger nem befolyásolja a tabletta felszívódását.

A fogamzásgátló tabletta hatását az alkoholfogyasztás befolyásolja-e?

Az alkohol ugyan hat a májműködésre, fogyasztása alapvetően nem befolyásolja a tabletta hormon lebontását, a tabletta hatása biztonságos marad. Alkoholizmus mellett a máj átépülése és hibás működése miatt azonban a fogamzásgátló tabletta használata már nem biztonságos, egyébként is az alkoholosan súlyosan beteg máj mellett fogamzásgátló tabletta használata lehetetlen.

Tabletta szedésének első 3 hónapjában vérezgetés, fejfájás, mellfeszülés lépett fel, mit tegyek?

Bármilyen fogamzásgátló tabletta szedése esetén 10%-ban ez előfordulhat, amíg a hormonhoz hozzá nem szokik a szervezet. Nőgyógyászhoz kell fordulni, mert más ok is fennállhat.

Melyik a legjobb tabletta?

Ilyen nincs. Mindig van új tabletta, de az nem azt jelenti, hogy az a legjobb. Minden nőnek más és más lehet a megfelelő fogamzásgátló tabletta. Ezért személyre szólóan kell kiválasztani a legmegfelelőbb tablettát.

Pattanásos lehetek-e a fogamzásgátló tablettától?

A mai korszerű fogamzásgátló tabletták éppen hogy ez ellen hatnak. Van speciálisan a súlyos pattanás esetén javasolható tabletta. 1-2 tablettának van hasonló hatása, ezek közepes vagy enyhe szőrösödés és pattanásosság ellen javasolt.

Nem védekeztem, 24 órán belül vagyok, mit tegyek?

Nőgyógyászhoz kell fordulni minél hamarabb. Sürgősségi ambulanciák működnek országszerte, ha nincs a közelben, egy nőgyógyász, vagy családorvos mindig elérhető. A sürgősségi tablettát minél hamarabb veszszük be a szeretkezéshez képest annál biztosabb a hatása. Ne feledjük, védekezni legközelebb előre kell, mert ezek a tabletták rendkívül nagy megterhelésnek teszik ki a szervezetet!

Melyik módszer véd a terhességtől és a szexuális úton terjedő betegségektől is?

Csak a gumióvszer, de a szexuális úton terjedő betegségektől ez a módszer sem véd 100%-osan, tehát e mellett a módszer mellett sem lehet olyan életmódot folytatni, amivel a szexuálisan terjedő betegségekre nem vagyunk tekintettel. A gumióvszer Pearl Indexe 2-10 között van, a teherbeesés szempontjából a tabletták Pearl Indexétől 0,1-2 messze van. A mai korszerű fogamzásgátló tabletták Pearl Indexe mind kb. 0,1 körül van.

Biztonságos-e a naptár módszer?

A természetes módszerek közül ez a legbizonytalanabb kimenetelű. Pearl Indexe 2-24. A problémát az okozza, hogy a nőknek a 28 napos ciklus közepén a 14. napon lenne a peteérés. Nem mindenkinek 28 napos a ciklusa és nem mindenkinek a 14. napon van a peteérés. Tehát a peteérés napja teljesen bizonytalan. Az együttlét után 72 óráig a bejutott spermium termékenyítőképes, így ez is kitolja a teherbeesés lehetőségét. Bizonyos pszichés állapotok, akár egy orgazmus is okozhat extra peteérést, ovulációt. Emiatt ez a módszer nem tekinthető biztonságosnak.

Melyik a jó óvszer?

Amelyik lehetőleg spermicid anyaggal van impregnálva. Nem régi, hűvös helyen volt tárolva, a kibontáskor nem sérült meg, és nem a legolcsóbb, akkor valószínűleg jó minőségű. Jelenleg sok fajtából lehet választani.

Milyen hatásfokkal védenek a terhességtől a különböző módszerek?

Implantatum 0-1,1

rosszabb minőségű sterilizáció 0,04-0,15

Kombinált tabletta 0,1-2

Spirál(IUD) 0,5-5

Injekciós készítmények 0,25-0,8

Csak progeszteront tart. készítm. 0,9-5

Gumi óvszer 2-10

Pesszárium 2-19

Spermicid 4-18

Naptár módszer 2-24

Szoptatás 11-12

Terhességmegszakítás 16-23

Szabályozás nélkül 80-90 (sn, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?