Az iskolai könyvtár feladata alapvetően, hogy segítse a diákokat a tanuláshoz szükséges kiegészítő tankönyvek és egyéb kötelező olvasmányokat tartalmazó példányok beszerzésében. Több szlovákiai iskolai könyvtár azonban képtelen maradéktalanul megfelelni feladatának.
Gondolatok a könyvtárakról
Az iskolai könyvtárak jelentős hányadának az állománya részben elhasznált kötetekből, részben az elmúlt rendszer ideológiáját tükröző művekből áll. A könyvtár anyagának felújítására, illetve a meglévő készletének bővítésére sok esetben nem jut elég pénz. Az oktatási minisztérium az iskolák rendelkezésére bocsát ugyan egy meghatározott összeget, de ennek a pénznek csak egy töredéke költhető könyvek vásárlására. A minisztérium által biztosított keret ugyanis nemcsak a könyvek, hanem minden egyéb taneszköz beszerzésére is szolgál. A támogatás összege pedig egyebek mellett az adott iskola nagyságától, tanítási segédeszközökkel való ellátottságától függ. Mivel a támogatás öszszege nem túl magas, az iskoláknak dönteniük kell, hogy könyvek, sportszerek vagy esetleg számítógép vásárlására költik. Mindenre aligha jut ebből a pénzből. Ha a szűkös anyagiak dacára az iskolák bővíteni szeretnék könyvtáruk állományát, az esetek többségében alapítványoktól vagy pályázatokon próbálnak meg pénzt szerezni a szükséges könyvek megvásárlására. Magyar tannyelvű iskoláink könyvtárfejlesztési gondjain ajándék könyvcsomagokkal gyakran segítenek magyarországi baráti iskolák is. Nem utolsó lehetőségként felmerülhetnek a hazai magyar könyvkiadók is, amelyek adott esetben kedvezményben részesítik az iskolákat, ha közvetlenül tőlük, a kiadótól vásárolnak könyveket.
Ágoston Attilától, a Kalligram Kiadó munkatársától megtudtuk, ezer korona feletti megrendelés esetén 25 százalékos kedvezményt biztosítanak az iskolai könyvtárak számára. Volt már arra is példa, hogy a Kalligram Kiadó ajándékképpen könyvcsomagot juttatott el egy kisiskola könyvtárának. A Lilium Aurum Kiadó szintén nem zárkózik el attól, hogy kedvezményes könyvvásárlási lehetőséget nyújtson az iskoláknak – tudtuk meg Hodossy Gyulától, a kiadó igazgatójától, azonban hozzáfűzte, nem az iskolai könyvtárak rendelik meg tőlük a szükséges példányokat, hanem az egyes pedagógusok. Ezen kívül szerződéses viszonyban állnak tanárokkal, akik az iskolákban könyvterjesztőként tevékenykednek, és olcsóbban juttatják el a Lilium Aurum kiadásában megjelent köteteket a kollégáiknak és a tanítványaiknak. A kiadó igazgatója elmondta, éves viszonylatban több százezer korona értékben ajándékoznak könyveket az iskoláknak. „Tapasztalatom szerint fel sem merül az iskolák vezetőiben, hogy közvetlenül a kiadóktól vásároljanak könyveket a könyvtár számára, inkább a boltok polcairól szerzik be a szükséges példányokat. Bizonyára akadnak iskolák, amelyek felkeresik e célból a kiadókat, de esetünkben ez nem jellemző. Természetesen nem utasítanánk el az iskolák kérését” – mondta el Haraszti Mária, az AB ART Kiadó munkatársa.
A leírtakból kitűnhet, az iskolai könyvtáraknak jószerével önerőből kell gondoskodniuk állományuk felújításáról és folyamatos bővítéséről. Amíg az oktatásra, ezen belül az iskolák fejlesztésére nem jut elég pénz az állami költségvetésből, addig a helyzet aligha fog megváltozni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.