Az elmúlt évben a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem révkomáromi kihelyezett tagozata majd kétszáz diákkal megnyitotta első évfolyamát.
Egy működő rendszer
2001. október 23.-án demokratikus választással az egyetem hallgatói megválasztották az első HÖK-öt. Ezen a – kis szerénytelenséggel történelmi – választáson Zsigray György kapott bizalmat az elnöki poszt betöltésére. Ekkor kezdődött meg a jelenlegi szervezet kiépítése. Az egyéves munka, úgy látszik, meghozta gyümölcsét, mivel a 2002-es választásokon is a Zsigray György vezette kabinet szerezte meg a szavazatok többségét.
A HÖK demokratikus alapokon nyugvó hallgatói érdekképviseleti szervezet, az intézményben tanuló diákok mindegyike választható és választó. Az önkormányzat tagjait az egyetem hallgatói maguk közül választják a HÖK Szervezeti és Működési Szabályzatában rögzített módon. A választásokra minden tanév októberében kerül sor, és a tagok egy évre szerezhetnek itt mandátumot. A tagok tehát cserélődnek, ebből a szempontból egyik diákszervezethez sem hasonlítható, valójában nem is tekinthető annak.
A komáromi diákönkormányzat a fent említettek mellett kulturális tevékenységet is végez, ezzel egyesítve egy hallgatói szervezet és egy diákklub tevékenységi körét. Az elmúlt egy évben heti, kétheti rendszerességgel nyújtott művelődési és szórakozási lehetőséget minden egyetemistának. Rockkoncertek, diszkók és táncházak segítették a kikapcsolódást a sokszor feszített tempójú szemeszter mellett. Komárom kulturális adottságainak köszönhetően lehetőség nyílott színházi előadások szervezésére, legyen az „amatőr” kamaradarab vagy Egyetemista Bérlet a Jókai Színházban. Az elsőéves hallgatók a gólyatáborban ismerkedhettek meg egymással, és a város nyújtotta lehetőségekkel. A diákönkormányzat egyéves működésének kétségkívül legnagyobb kulturális sikerét a Határok Nélkül nemzetközi diák- és ifjúsági fesztivál megszervezése jelentette. Ez a rendezvény közel 1000 résztvevőt vonzott 2002. március 13. és 17. között a programokra, amelyek meglehetősen széles skálán mozogtak: volt sportnap felvidéki, erdélyi és magyarországi résztvevőkkel, nép-táncelőadás, filmvetítés, történelmi előadás, koncert, szavalóverseny, politikai fórum és jótékonysági gála. Az egyetemisták alkotásaiból rendezett kép-, és fotókiállítás nagy sikert aratott, ezért az egyhetesre tervezett tárlatot két hónapig tekinthették meg az érdeklődők. A rendezvényben társszervező volt az Európa Klub, a Duna-menti Polgári Társulás, a Calvin János Teológiai Akadémia és a Selye János Gimnázium diákönkormányzata.
A Határok Nélkül nemzetközi diák- és ifjúsági fesztivál az idei nagy sikerre való tekintettel 2003 márciusában is megrendezésre kerül majd. Remélhetőleg még többen lesznek kíváncsiak az eseményre, így növelve Komárom egyébként is gazdag kulturális palettáját.
Idén a HÖK a Diákhálózattal közösen felvállalta a középiskolás diákönkormányzatok képzését, és működésük koordinálását.
Bár ez a – Magyarországon évek óta jól működő – érdekképviseleti forma eddig ismeretlen volt Szlovákiában, a komáromi egyetemen működő HÖK precedens értékűvé vált. Az idei évben a Modern Üzleti Tudományok Főiskolája dunaszerdahelyi kihelyezett tagozata is létrehozta a maga hallgatói önkormányzatát. Reméljük, hogy a hazai magyar felsőoktatásban meghonosodik ez a rendszer, s a sorra megalakuló önkormányzatok hamarosan egy erős, országos képviseleti szervezetet hoznak létre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.