Dúvadnevelde

<p>Az immár felnőttkorba lépő 18. Komáromi Pedagógiai Napok keretében került sor a napokban a komáromi Eötvös Utcai Alapiskolában arra a drámapedagógiai módszertani napra, melynek célja a színházi szövegértés fortélyainak megismertetése volt.</p>

KOVÁCS TÜNDE

A drámafoglalkozást Németh Ervin pápai drámapedagógus vezette.

Németh Ervin évente visszatérő előadója a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége rendezvényeinek. A szakmai napok során kitűnő előadásaival a drámapedagógia iránt érdeklődőket bevezette az egyes drámafoglalkozások felépítésének módszereibe (drámajáték, drámaóra, tanítási dráma).

Az idei foglalkozás alkalmával a rendező egy olyan extrém helyzetben teremtette meg a katarzis élményét, melyben a résztvevő pedagógusoknak valószínűleg még nem volt részük. A produkció végén nem csattan fel a taps, egy ideig néma csöndben várják a nézők, lesz-e folytatás, hiszen a „Röpüljetek csak, galambocskáim, jó tágas a kalitka!” magyarázatot vár.

A játék alapjául Gabisev Dúvadnevelde című művét választotta Németh Ervin. A mű azonban csak kiindulópontként szolgált, hiszen a Soproni Petőfi Színház iskolaszínházi programjában részt vevő színjátszók improvizációs ötleteiből épült fel a kegyetlen valóságelemekre felfűzött jelenet.

A drámafoglalkozás központi kérdése: mit kell tenni ahhoz, hogy az egyén a fiatalkorú bűnözők egyik büntetőtelepén, ahol a világot különleges törvények irányítják, ne váljon akarat nélküli bábbá. A helyszín a hetvenes évek Szovjetuniója, Story Pin, a fiatalkorúak büntetőtelepe, amely törvényeinek egy részét a hatalom, más részét pedig az erősebbek kiváltságaira épített rendszer alkotja.

Maga az előadás tartalmazza a megoldást is: nem szabad feladnunk emlékeinket, amelyek segítenek bennünket a túlélésben, minden körülmények között legfontosabb az egyéniség, a személyiség megmaradása.

Az előadás után a foglalkozásvezető szinte ízekre szedve beszélte meg a résztvevőkkel a darabot. A Dúvadnevelde segítségével mutatta be a színházi eszköz- és motívumrendszert, megmutatta az előadás színházi nyelvének titkait, mi, hogyan s miért úgy működik benne. Világos és egyszerű magyarázataival a pedagógusoknak olyan fortélyokat árult el, melyek nagyon fontosak az értő színházlátogatóvá nevelés során.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?