Dennis Lehane: Titokzatos folyó

Az 1966-ban született amerikai író, Dennis Lehane öt átlagos sikerű regénye után, 2001-ben írta meg a Titokzatos folyó című könyvét, mely egy csapásra meghozta számára a nem várt sikert.

Az 1966-ban született amerikai író, Dennis Lehane öt átlagos sikerű regénye után, 2001-ben írta meg a Titokzatos folyó című könyvét, mely egy csapásra meghozta számára a nem várt sikert. A könyv három főszereplője gyermekként összetartó barát volt, de egy borzasztó esemény, majd az idő múlása egyre messzebbre sodorta őket egymástól. Felnőttként már mindegyikük külön életet él, de amikor egyikük lányát egy éjszaka brutálisan meggyilkolják, ismét összefonódik a három férfi sorsa.

Alapjában véve a Titokzatos folyó egy eszeveszetten csavaros krimi, ugyanakkor a lélektani ábrázolás is mesteri szinten áll. A három főszereplőt először révbe ért, sikeres felnőttekként látjuk, de idővel kiderül, hogy mindegyikük élete egy-egy tragédia, mely a cselekmény előrehaladtával egyre elkeserítőbb, és vészterhesen robog a szomorú végkifejlet felé. A szerző a könyv megírásához rendőrnyomozói segítséget is kapott, és ez látszik is a nyomozás aprólékos, alapos leírásán, ami bizony kevés krimiben ilyen magas fokon kidolgozott. Valójában három műfaj kapcsolódik össze a Titokzatos folyóban: a krimi adja a vázat, a lélektani irodalom és a görög drámák sajátossága pedig magát a testet, mely minden giccs nélkül is mesterien kidolgozott. A barátság, a szeretet és a gyűlölet egy olyan robbanó elegyet alkot a könyvben, mely a szerzőt rögtön megérdemelt helyére, a kortárs bűnügyi irodalom nagyjai közé emelte.

A könyvből azóta már film is készült, Clint Eastwood rendezésében, Sean Penn, Tim Robbins és Kevin Bacon főszereplésével, és az első két színész Oscar-díjat is kapott a felejthetetlen alakításért. Igaz, rohanó világunkban egyszerűbbnek tűnik megnézni egy filmet, mint elolvasni egy könyvet, én viszont azt ajánlom, a könyvet se dobjuk sutba. Igaz, a film is nagyszerű alkotás, de ne felejtsük el: a regény sokkal alaposabb, és jobban képes átadni a mű által sugallt érzést. Mindamellett, hogy a filmből nem tudhatjuk meg az egyes szereplők gondolatait, több részletet nem is vittek át a vászonra. Tizenhat éven felül bárkinek tudom ajánlani. (Agave Könyvek, 2004, 353 old., fordította: Pék Zoltán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?